שר ההתנחלויות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר הביטחון, משה יעלון, מבין כנראה, שאלה עשויים להיות החודשים האחרונים שלו בתפקידו, אליו לא יוכל כנראה לשוב גם לאחר הבחירות; אלה הם גם ימי הפריימריס במפלגתו, הנהפכת יותר ויותר למפלגת ימין לאומני, שבה כדי להיבחר לכנסת יש להקצין ימינה ככל האפשר. אבל אין בכך כדי הסביר את ההתנהגות חסרת האחריות של השר.

בימים האחרונים הורה יעלון לפנות שני בסיסי צבא היושבים על "אדמות מדינה" בגדה המערבית ולהעבירם לשטחים אחרים — כדי לפנות את שטחי המחנות לשם הרחבת התנחלויות. לצורך כך יתפוס צה"ל עוד שטחים בגדה. הבסיס של משמר הגבול באשמורת יצחק ליד קרית ארבע ובסיס צה"ל ליד התנחלות עלי זהב יועתקו לא הרחק ממקומם הנוכחי, ובמקומם יורחבו שתי ההתנחלויות.

לצה"ל אין כל קושי להשתלט על קרקעות בגדה כי על פי החוק, בשטחים מותר לישראל להשתלט על כל שטח המיועד "לצורכי ביטחון". יעלון מנצל אפוא את החוק בעורמה כדי להביא להרחבת עוד ועוד התנחלויות.

דווקא בתקופה כה רגישה של מאבק מדיני בינלאומי ומתח עצור בגדה המערבית היה אפשר לצפות, כי שר הביטחון ינהג בשיקול דעת ובאחריות, מדינית וביטחונית. אבל לא כך הם פני הדברים. יעלון רוצה להיבחר לרשימת הליכוד לכנסת במקום גבוה ככל האפשר וגם לממש את משאלתו לבנות הרבה ככל האפשר בהתנחלויות.

כל זאת כפי שהתברר בדבריו, כשהוקלט באחרונה בישיבת "מקור חיים" בגדה: "אני מאוד רוצה לאשר את התוכניות ולבנות יותר", אמר. יעלון הוסיף ואמר, כי הוא נזהר מלעשות זאת בגלל אימת הממשל האמריקאי הנוכחי והביע את תקוותו, שהממשל הזה הוא "זמני".

כך מוכיח יעלון שוב ושוב, שאין הוא ראוי לשמש בתפקיד שר הביטחון — לא בממשלה הנוכחית ולא בממשלה שתבוא אחריה. למעשה, ביטחון מדינת ישראל נמצא עכשיו בידיים לא אחראיות ואף מסוכנות, העלולות לדרדר עוד את מעמד המדינה בעולם ואת מצב הביטחון בשטחים הכבושים.

לא לשר התנחלויות זקוקה מדינת ישראל, אלא לשר ביטחון שקול ואחראי. יעלון בהתבטאויותיו ובהחלטותיו האחרונות מוכיח, שאין הוא ממלא את התפקיד באופן ראוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ