פייסבוק אינו בית משפט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטת דירקטוריון קרן לנדאו של מפעל הפיס אתמול, שלא להעניק את פרס לנדאו לשירה למשורר יצחק לאור, היא פגיעה בחזקת החפות שנתונה לכל אדם במדינה דמוקרטית. בפרשה עגומה זאת הוחלף בית המשפט בבית דין שדה, עורכי הדין הומרו בגולשי פייסבוק ומפעל הפיס לקח על עצמו את תפקיד השופט.

לפני כחודש הוחלט להעניק ללאור את הפרס על תרומה לתרבות ולאמנות בישראל. הפרס, הניתן זו השנה ה–13, מעניק 100 אלף שקלים לכל זוכה. מיד לאחר היוודע דבר זכייתו של לאור, החל מאבק, בעיקר ברשתות החברתיות, נגד ההחלטה. התלונות לא עסקו בתרומתו האמנותית, אלא בהתנהלותו האישית בעבר, שעל פי הנטען כללה הטרדות ותקיפות מיניות. אלא שמלבד תלונה אחת, שהוגשה ב–2010 על אונס שבוצע לכאורה 20 שנה לפני כן ושנסגרה בשל התיישנות, אף אחת מהתלונות האחרות לא הועמדה לבחינה משפטית.

מובן מאליו שזכותו של כל אזרח לטעון כנגד הענקת פרס, גם באמצעות הפעלת לחץ מסיבי על מפעל הפיס דרך הרשתות החברתיות. מדובר בפעולה לגיטימית במדינה דמוקרטית. ואולם, השאלה היא מה מעמדן של אותן טענות ומי אמור לקבוע אם הן קבילות ומצדיקות את שלילת הפרס.

יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין סיפק תשובות מטרידות לתהיות אלה. הוא פנה לציבור בפייסבוק וביקש "לכתוב אלינו תלונות של נשים שנפגעו"; לאחר מכן הסביר, ש"אין בכוונתי להתעלם מהצורך לשקול שנית... מדובר ב'דיני נפשות'"; ולבסוף הודיע כי "בעקבות התפרקות ועדת השיפוט דן הדירקטוריון בעצמו בסוגיה וכאמור הוחלט שלא להעניק את הפרס השנה ליצחק לאור".

וכך, כמו לא היתה בישראל מערכת משפט, שם עצמו דיין לחוקר, לתובע ולשופט. לא ברור על בסיס איזה ידע ובעזרת אילו כלים יכול היה דיין לקבוע מה תוקף הטענות שהועברו אליו. האם די בהתרשמותו של דיין או של מי מחבריו לדירקטוריון כדי להכריע בעניינים שהם "דיני נפשות"?

מפעל הפיס, ובראשו דיין, ניצחו על פארסה ציבורית, שפוגעת קשות בחזקת החפות במדינה דמוקרטית. פייסבוק אינו תחליף לבית משפט, ודירקטוריון של חברה — ציבורית או פרטית — אינו תחליף להליך שיפוטי. לכן, את הפרס שנשלל מלאור באמצעים לא לגיטימיים יש להחזיר לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ