מיהו רגולטור אמיץ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

במשך שלוש שנים הפגין הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דייוויד גילה, הססנות במילוי תפקידו. הוא ראה כיצד מתהווה לנגד עיניו מונופול אימתני בשוק הגז הטבעי — אך חשש לממש את סמכותו ולנקוט צעדי אכיפה כנגד המונופול הזה.

תחילה קיווה גילה, שמשרד האוצר יטיל פיקוח על מחיר הגז ויוציא בעבורו את הערמונים מהאש – אך תקוותו נכזבה. אחר כך ייחל לחבל הצלה שיושלך אליו ממשרד האנרגיה, באמצעות הכשרת הגברת אספקת הגז למשק, מה שיאפשר לרשות להגבלים עסקיים להרוויח זמן על מנת שתוכל להיאבק למען ריסון המונופול ובעלותו על מאגר לוויתן. אלא שגם שם הפנו לו עורף. לבסוף חיפש תמיכה אצל הדרג הפוליטי, שייתן לו רוח גבית במאבקו, אך גילה שגם השרים הפקירו אותו בודד בשדה המערכה.

לבסוף, נכנע גילה לאיומים מפני מחסור בגז במשק, ללחצים של שותפות הגז דלק ונובל אנרג'י, המחזיקות בכל עתודות הגז הטבעי שלחופי ישראל ולאזהרות שהשמיעו בדבר מערכה משפטית ממושכת שינהלו במידה שהרשויות יצרו את צעדיהן. לפני שנה סיכם גילה עם השותפות על הסדר פשרה, שבו הנציח את המונופול תמורת הבטחה חסרת סיכוי לעתיד אוטופי שבו תתנהל תחרות והמחירים יוזלו באמצעות מכירת שני מאגרי הגז הקטנים תנין וכריש. בעקבות הסכם זה ספג גילה ביקורת ציבורית ופרלמנטרית צולבת.

ובכל זאת, שלשום התגלה גילה כרגולטור אמיץ, שעה שנסוג מהסדר הפשרה שהוא עצמו טווה. רק פקיד ציבור אמיץ מוכן להטות אוזן לביקורת ולחזור בו גם לאחר שקיבל החלטה, שעליה הטיל את מלוא כובד משקלו ואת יוקרתו המקצועית. רק רגולטור אמיץ יכול לקבל החלטה מאקרו־כלכלית כבדת משקל במשמרת שלו, בידיעה ברורה שבהמשך צפויה לו מערכה משפטית קשה ביותר מול גורמים עתירי הון, השפעה וקשרים.

תהא תוצאת מהלכיו של גילה אשר תהא, בהחלטתו שלשום להכריז על השותפות במאגר לוויתן כפועלת תחת הסדר כובל, הוא הוכיח כי הרשות להגבלים עסקיים ראויה לאמון הציבור. על הרשות, וגילה בראשה, להמשיך ולחתור לפירוקו של המונופול בשוק הגז הטבעי, או לריסונו, ולעידוד התחרות בכלל המשק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ