ליעלון אסור להתערב

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר הביטחון, משה יעלון, מנצל ככל הנראה את ימיו האחרונים בתפקיד כדי לשפר עמדות לקראת הבחירות וחלוקת התיקים שלאחריהן. חששו מאיבוד תיק הביטחון הוא הסבר הגיוני למסר הגס ששלח לפצ"ר, האלוף דני עפרוני, שלא לפתוח בחקירה פלילית של אירועי "יום שישי השחור" ברפיח. בכך מתחרה יעלון במי שמוזכר כטוען לכיסאו במשרד הביטחון, נפתלי בנט, שגם הוא התבטא נגד חקירות פליליות של לוחמים. זאת, לאחר שיעלון טען נגדו בתוקף במהלך "צוק איתן", כי הוא מנצל את המלחמה בעזה כדי לגרוף הון פוליטי תוך פגיעה בדרג המדיני והצבאי.

בחירות 2015: כל הסקרים, הפרשנויות והכתבות

"האירוע הזה לא נמצא בחקירת מצ"ח", אמר יעלון, "אני מקווה שאף אחד לא יחליט להכניס אותו לחקירת מצ"ח. זה אירוע מבצעי שהתקבלו בו החלטות כאלו או אחרות, זה לא משהו שבודקים אותו בכלים פליליים". התבטאותו זו חמורה ופסולה מכמה טעמים: אין זה מתפקידו של יעלון לקבוע מה ראוי לחקירה פלילית ומה לאו, לשם כך קיימת הפרקליטות הצבאית, והחלטותיה אמורות להיות חפות מכל שיקול או אינטרס זר, בטח של פוליטיקאים בעיצומה של מערכת בחירות. לפצ"ר יש אמנם עצמאות סמכותית ושיקוליו אינם כפופים לרמטכ"ל או לשר הביטחון, אבל דבריו של יעלון יוצרים עליו לחץ, ומעבירים לקצינים, למפקדים ולחיילים בצה"ל מסר לפיו להחלטות הפרקליטות, בעיקר הנפיצות שבהן, אין גיבוי בצמרת מערכת הביטחון.

על יעלון להבין כי תועלתו האישית — שבשמה הוא מתאמץ כל כך להתחבב על על מפקדי צה"ל ומשתדל לקלוע לסנטימנט הימני בציבור — אינה אמורה לעמוד בחזית שיקוליו, אלא טובת המדינה וצה"ל. חקירת אמת של חשדות למעשים פליליים במהלך המלחמה, ובראשם הפעלת כח מסיבית ובלתי מידתית שהובילה למספר רב של הרוגים, כמו ב"יום שישי השחור" ברפיח — חיונית לצה"ל ולמדינה. בכוחה למנוע חקירות בינלאומיות, שיסבכו את ישראל ואת צה"ל "בהרפתקה" בשדות המשפט הבינלאומי שסופה מי ישורנו, ורק באמצעותה יוכל צה"ל להפיק לקחים מבצעיים לקראת סבבי הלחימה הבאים שצפויים לו עם החמאס ודומיו.

הליך משפטי נקי מלחצים ושיקולים זרים הוא ההבדל בין צבא הגנה של מדינה דמוקרטית, לבין כנופיה חמושה שעושה דין לעצמה. מי אם לא שר הביטחון צריך להבין זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ