הפצצות לפני בחירות

מאמר המערכת
איור: עמוס בידרמן
מאמר המערכת

פעולות ראווה צבאיות מאפיינות את מערכות הבחירות בישראל, במיוחד כשמפלגת השלטון נמצאת במצוקה. ההנחה הסמויה של מנהיגי המדינה היא שהציבור (היהודי) אוהב ניצחונות צבאיים קלים, והפגנות כוח כאלה אמורות לחזק את תדמיתם של ראש הממשלה ושר הביטחון, ולשכנע את הבוחרים שהם חייבים להישאר בתפקידיהם.

הדוגמאות רבות וחוצות מפלגות: הסלמת פעולות התגמול לפני הבחירות של 1955; הפצצת הכור הגרעיני העיראקי ב–1981; מבצע ענבי זעם בלבנון ב–1996; מבצע עופרת יצוקה בעזה ב–2008; מבצע עמוד ענן בעזה ב–2012; ושלשום הצטרפה לרשימה תקיפת מסוקי קרב בסוריה "המיוחסת לישראל".

כל המבצעים האלה מחייבים הכנות מוקדמות, איסוף מודיעין ותכנון מבצעי, ומובן שהם מנוהלים מהמטה הכללי ולא ממטה הבחירות. תמיד גם יימצא ההסבר, שהאויב הוא שהתחיל, וישראל רק הגיבה לפרובוקציה או מנעה סכנה גדולה יותר. ובכל זאת קשה שלא להתרשם, שפוליטיקאים נוטים ליטול סיכונים ולאשר פעולות צבאיות ביתר קלות, כשמהסקרים ניבטת אליהם תמונה עגומה של מעמדם בעיני הבוחרים.

במקרה הנוכחי, שריקות ההתפעלות על ההתנקשות המוצלחת בג'יהאד מורנייה מתאימות בדיוק לסרטוני "הטלפון האדום" ו"המבוגר בגן הילדים" שמפיץ ראש הממשלה, ולמאבקו של שר הביטחון משה יעלון להישאר בכיסאו. הכיסוי השחוק של "ישראל לא קיבלה אחריות להפצצה" נראה מגוחך מתמיד, כשנתניהו ויעלון ממשיכים בקמפיין התדמיתי שהובילו בזמן מלחמת צוק איתן: אנחנו המנוסים והאחראים, חזקים מול חמאס וחיזבאללה. המסר הסמוי הוא שליריביהם, יצחק הרצוג וציפי לבני, לא יהיה אומץ לקבל החלטות כאלה.

ברור שאי אפשר להוכיח, שהפעולה בסוריה נבעה משיקולי בחירות ולא משיקולים טהורים של הגנת המדינה, אבל הראיות הנסיבתיות להשפעת הפוליטיקה על הביטחון כבדות משקל. לכן הגיע הזמן למדיניות חדשה: זהירות יתר לפני בחירות. במקום ליטול סיכונים, מוטב להימנע מפעולות ראוותניות של "הפגנת עוצמה" שתועלתן האסטרטגית מוטלת בספק. נתניהו ויעלון, שרק לפני כמה חודשים השתבחו באיפוק, באחריות ובשיקול הדעת שלהם מול הקריאות לכיבוש עזה ומיטוט החמאס, צריכים להחיל על עצמם אותם עקרונות גם כשהבחירות בשער ויריביהם מהמחנה הציוני עוברים אותם בסקרים.

תגובות