ערבים, צאו להצביע

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אף שבין המפלגות הערביות יש מנעד רחב של עמדות, כולל בעניינים פנימיים של ערביי ישראל, הן הצליחו להציג רשימה מאוחדת שתתמודד בבחירות הקרובות. צעד זה נכפה עליהן בשל העלאת אחוז החסימה אבל יש בו גם הזדמנות חשובה לציבור הערבי ולדמוקרטיה הישראלית. הוא יכול להביא להעלאה משמעותית של הביטוי הפוליטי של אזרחי ישראל הערבים, ולתת להם משקל ראוי בהחלטות המדינה.

>> כמה מנדטים לרשימה המאוחדת? כל הסקרים >> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

חשוב שזה יקרה גם כמשקל נגד להסתה הגזענית והלאומנית מצד פוליטיקאים מהימין. דוגמה טרייה להסתה השלטונית כנגד ערבים יש בסרטון שהעלה בשבוע שעבר רוה"מ, בנימין נתניהו, שבו הוקיע את מועמד העבודה, זוהיר בהלול, משום שנתן עדות אופי חיובית על משפחתו של מי שנחשד בסיוע לחיזבאללה, תוך שהסתייג ממעשי החשוד. דוגמה זו מצטרפת למסעות ההסתה של שרים כמו אביגדור ליברמן, שהאשים את נבחרי הציבור הערבים בפיגוע הדקירה בקו 40 בת"א. 

האזרחים הערבים, הסובלים מהדרה ואפליה ממסדית ונורמטיבית, צריכים להבין שהדרך היעילה למלחמה במגמות אלו, ולתפיסת המקום הראוי להם בחברה הישראלית, היא הצבעה למפלגות שייצגו אותם. רשימה ערבית שתזכה למספר גדול של מנדטים, תמצב את הערבים כגוף פוליטי שלא ניתן יהיה עוד להתעלם ממנו. כוח כזה ישכיל לא רק לבלום חקיקה גזענית ומפלה, אלא גם להפוך את הערבים לשחקנים דומיננטיים במשחק הפוליטי ולבעלי מעורבות בקביעת מדיניות ישראל, כיאה לשיעורם באוכלוסייה.

הרשימה הערבית המאוחדת כוללת גם נציגים שמתנגדים לציונות (למרות שרבים מהם תומכים בפתרון המדינה שתי המדינות, שהוא הפתרון הציוני). ואולם עמדות כאלה הן חלק בלתי נפרד מהמציאות הישראלית, ובעליהן הם חלק מן החברה הישראלית, כשם שהחרדים שאינם מזדהים עם הרעיון הציוני הם חלק מן החברה ויש להם חלק בניהול המדינה.

גם המחנה הציוני ייצא נשכר אם שיעור הצבעת ערביי ישראל יהיה גבוה. לכן על ראשיו להכריז כי מפלגה ערבית היא שותפה ראויה לממשלה ולקרוא לערביי ישראל להגדיל באופן משמעותי את השתתפותם בבחירות.

על חברי הרשימה הערבית לגרום לציבור הערבי לצאת לקלפיות ועל הציבור הערבי להבין את שעת החירום, ולהשתתף בבחירות. רק כך תוקם אלטרנטיבה אמיתית לשלטון הימין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ