הפיצו את "שארלי הבדו"

מאמר המערכת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

רשת "סטימצקי", המוכרת בישראל ספרים ועיתונים — ישראליים וגם מיובאים מחו"ל, ובכללם השבועון הצרפתי הסאטירי "שארלי הבדו" — החליטה לחזור בה מהחלטתה למכור את הגיליון החדש של השבועון במכירה מיוחדת באחד מסניפיה ולמכור רק באתר האינטרנט של הרשת.

בכך נענתה "סטימצקי" לאזהרה שפירסמה ועדת המעקב של ערביי ישראל, ובה גינתה את מה שהגדירה כצעד פרובוקטיבי, הפוגע ברגשות המוסלמים ואמונתם, לא רק בישראל אלא בכל העולם הערבי והאיסלאמי, ומגביר את השנאה והמתיחות בין העמים.

מדור הזירה

טרוריסטים שפעלו בשם האיסלאם רצחו לפני שבועיים 12 איש במשרדי השבועון בפריז (ובהם רוב חברי המערכת) ונימקו זאת בפגיעה ברגשותיהם הדתיים ובכבוד הנביא מוחמד. באותו שבוע רצח טרוריסט ארבעה יהודים צרפתים במרכול כשר בפריז, גם כן בשם האיסלאם. בעקבות אירועים אלה נערך מצעד המוני של סולידריות בפריז, בהשתתפות מנהיגי העולם, בזכות חופש הביטוי, בגנות האלימות הרצחנית, בשם הרגשות הדתיים, ונגד האנטישמיות.

אין להקל ראש ברגשות דתיים, וראוי להישמר מפגיעה בהם, אך אסור להשלים עם מצב, שבו יחידים או קבוצות משתמשים ברגשותיהם הפגועים כהצדקה לפעולות השתקה. כבוד והתחשבות ברגשות אינם אמורים לחול רק על מי שמאמינים בכוחות עליונים, שבראו או מנהלים את העולם. גם למי שאינם מאמינים בכך יש רגשות וערכים חשובים. אחד מהם הוא חופש הביטוי, שהוא הצד הגלוי של חופש המחשבה.

מלים ותמונות — החומרים שמהם עשוי "שארלי הבדו" — אינן המציאות. הן אולי פוגעות, אך אינן הורגות; לא כך אלימות רצחנית. פחד והתקפלות מפני אלימות כזאת הם סממנים של אובדן החירות. צנזורה עצמית או הימנעות מהפצת "שארלי הבדו" הן בבחינת התאבדות של חופש הביטוי, בתגובה על הניסיון לרצוח אותו.

מפלגת "ישראל ביתנו", שבימים כתיקונם מעודדת פגיעה באזרחים ערבים בישראל, מנצלת את המאבק החשוב הזה על חופש הביטוי לשם קידום מטרותיה הפוליטיות. על רשת "סטימצקי" לקיים את האירוע המיוחד שתיכננה למכירת השבועון הסאטירי הצרפתי, ששילם בדם עורכיו על זכותו לחופש הביטוי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ