התעמולה של נתניהו

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

שלושה אירועים רצופים, שאותם יזם ראש הממשלה, מבהירים, כי תעמולת הבחירות טומנת בחובה איומים של ממש על ביטחונה ומעמדה של מדינת ישראל.

ההנחה כי הריגתם של בכירים בחיזבאללה ובכיר בצבא האיראני ברמת הגולן, המיוחסת לישראל, היתה הכרחית — אינה משכנעת, וישראל כבר ספגה תגובה קטלנית שבה נהרגו שני חיילים.

גם כוונתו של נתניהו לנאום לפני הקונגרס נתקלה בתגובת הממשל בוושינגטון, שמיהר להבהיר לראש הממשלה, כי אין בכוונתו להשתתף בתעמולת הבחירות בישראל ולפיכך הנשיא אובמה אינו מתכוון להיפגש עם נתניהו בעת ביקורו בארה"ב. זאת ועוד, גם ידידיה הרפובליקאים והדמוקרטים של ישראל רואים בביקור נתניהו "פיגוע" מדיני, שנועד לעקוף את נשיאם, יותר מאשר עוד מאמץ להציג את האיום האיראני. התוצאה היא שיכולתה של ישראל להשפיע על הקהילה הבינלאומית בכלל, והאמריקאית בפרט, נפלה קורבן לאסטרטגיה שיווקית, שמטרתה לחזק את קסמו האלקטורלי של נתניהו.

והנה, בעוד הרוחות בארה"ב סוערות, החליטה הממשלה להשליך בקבוק תבערה נוסף אל תוך מערכת היחסים עם ארה"ב ואירופה, כאשר פירסמה בסוף השבוע שעבר מכרזים לבניית 450 דירות חדשות בהתנחלויות. חלקם אמנם מכרזים חוזרים, אבל בחירת עיתוי פרסומם אינו מקרי. הפרסום היה יכול היה להמתין עוד חודש וחצי, אבל אז הוא לא היה יכול לשרת את תעמולת הבחירות של נתניהו.

אין צירוף מקרים בשלושת מוקדי ההצתה שהדליק נתניהו. כל אחד מהם מייצג פן אחר של אותה תעמולה: ברמת הגולן ביקש נתניהו להפגין את מנהיגותו הצבאית, בקונגרס את כושר עמידתו מול נשיא שאותו הוא רואה כעוין לישראל, ובהרחבת התנחלויות — את נחישותו לספק את תביעות הימין. נתניהו מסלק עכשיו את כל הבלמים שהנחו אותו במשך כהונתו, והוא שועט במלוא העוצמה במרוץ בחירות, שבו האינטרסים של מדינת ישראל נחשבים לשוליים לעומת תאוות הניצחון שלו.

נתניהו הפך לפצצת מצרר מתקתקת, שמפרקת באופן מתוזמן את מטעניה הקטלניים ומרסקת את שאריות יוקרתה של ישראל בעולם. הציבור בישראל שחרד עכשיו מן ההפתעה הבאה שינחית עליו ראש ממשלתו, ראוי שיעשה לעצמו רישום מדויק לקראת הבחירות ויבוא עמו חשבון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ