ועד מסיתי השומרון

מאמר המערכת
מאמר המערכת

ועד מתיישבי השומרון, גוף שנהנה מכסף ציבורי דרך המועצה האזורית שומרון, פירסם סרטון שבו מופיע אדון בעל מבטא גרמני המסתתר בידי עיתון רחב שוליים, שמשתמש במשרתו היהודי כדי לאסוף סיפורים שמשחירים את דמותה של ישראל ואת דמותו של צה"ל. בתמורה מחלק האדון למשרתו מטבעות יורו, עד שאינו מוצא בו עוד צורך ושולח אותו למותו.

האנלוגיה ברורה: ארגוני שמאל, ששמם המפורש מצוין בסוף הסרט על רקע דמותו של משתף הפעולה התלוי על חבל, מסייעים לאירופי הנאצי תמורת בצע כסף. גם העיתון שמסתיר את האדון נראה כעיתון "הארץ". המסר ברור גם הוא: דינם של הנאצים ועוזריהם ידוע בחוק, ודמותו המתנדנדת על החבל של היהודי הסייען מעבירה אותו כפשוטו.

חלפו 20 שנים מאז רצח יצחק רבין, שהולבש בכרזות הימין במדי קצין נאצי, אך דומה שהתוצאות הטראגיות של ההסתה נגדו לא הופנמו. לצד ההסתה הקבועה נגד ערבים, תועמלני הימין אינם מהססים לסמן שמאלנים במיטב הדימויים הפסולים שמציעה ההיסטוריה האנושית, כחלק ממסע דה־לגיטימציה והפחדה. חילוקי דעות אידיאולוגיים הם לא רק לגיטימיים, אלא אף רצויים בשלטון דמוקרטי. פולמוס ער ורווי יצרים הוא חלק בלתי נפרד מהמשחק הפוליטי, ובעת בחירות סביר שהטונים בוויכוח יעלו. אבל הסתה שמסמנת ארגונים מסוימים כמטרות נעות, כדוגמת זו שמופיעה בסרטון ועד מתיישבי השומרון, חורגת מתחומי אותו פולמוס ומהווה אלימות לשמה.

נציגי מרצ ושלום עכשיו פנו ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיפתח בחקירה בעקבות הסרטון. אולם לצד הנתיב החוקי, מן הראוי לשאול היכן הם מנהיגי הימין, אלה שמילאו פיהם מים בימים שלפני רצח רבין ואז באו להספידו, ואלה שהצטרפו בשנים האחרונות לשורות ההנהגה. עליהם להכיר בגודל האחריות המוטלת על כתפיהם, אחריות החשובה מגריפת הישגים אלקטורליים, ולהתנער מסרטון הזוועה.

טוב עשה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שגינה אתמול את הסרטון, ואמר כי הוא "מתנגד להשוואה בין ארגונים ואישים ישראלים לבין גרמניה הנאצית". ואולם, כמעט במקביל העלתה מפלגתו סרטון שרומז כי השמאל יאפשר השתלטות של דעאש על ירושלים.

על נתניהו ועל יתר מנהיגי הימין להכיר בגודל האחריות המוטלת על כתפיהם. מס שפתיים לא ימנע את האסון, אלא רק שינוי ממשי של השיח המתלהם שהם מטפחים בעקביות ובחוסר אחריות.

תגובות