להתבייש — ולחקור

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש להשהות את פרסום דו״ח מבקר המדינה על ניהול מעונותיו עד לאחר הבחירות, כדי להקהות את עוקצו, כך שעוצמתו הציבורית תאבד מהאפקטיוויות שלה. נתניהו ונציגיו, שידעו מהי מידת חומרתם של התכנים שבדו"ח, כמעט שהצליחו במשימתם, לנוכח נכונותו של מבקר המדינה יוסף שפירא לשתף אתם פעולה. רק לחץ ציבורי, שלווה בפרסומים על נושאים שהמבקר העדיף שלא לטפל בהם בדו״ח זה, גרמו לשינוי התוכנית ולחשיפת הדו״ח אתמול.

המצב המתואר בדו״ח מביך. דומה שמי שעומד בראש הממשלה זו השנה השישית ברציפות, אינו בוש בהתנהגותו. נתניהו ורעייתו שרה שכחו שנבחר ציבור אמור לשרת את בוחריו, ולא לנצל לרעה את האמון שנתנו בו. המעשים המתוארים בדו״ח מקוממים. הרשימה ארוכה וכוללת, בין השאר, הוראה לביטול תשלום מס, העסקת חשמלאי מחביבי המשפחה תוך כדי הערמה על התקנות, שילוח עובדים למשימת קנייה פרטית בלי להחזיר להם את הוצאותיהם, פזרנות ונהנתנות על חשבון המדינה.

זו התנהגות מחפירה אך אין להסתפק בקביעה זו, משום שיש בה לכאורה אף סממנים פליליים. עד כה נהנה נתניהו לא רק מסיועו של המבקר שפירא, אלא גם ובעיקר מסיועם של ממלאי שני התפקידים הבכירים ביותר במערכת אכיפת החוק, שניהם מינויים שלו — היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן. השניים יצאו מגדרם כדי לסכל הליכים פליליים נגדו, או הליכים העלולים להוביל לכיוון זה ולסמנו כאחד החשודים העיקריים.

מצב בלתי נסבל זה מוכרח להיפסק. כל אדם אחר היה עומד לחקירה פלילית, בנוסף לקיתונות הביקורת הציבורית שהיו נשפכים עליו. התירוצים במגירות של וינשטיין וניצן אזלו. דו״ח המבקר והחומרים המבססים אותו, תלונתו של מנהל המעון לשעבר מני נפתלי במשטרה, הודאת הזוג נתניהו בלקיחת 4,000 שקלים מפדיון הבקבוקים — כל אלה מהווים תשתית ברורה לחקירה פלילית מיידית.

קירבת הבחירות אינה צריכה למנוע חקירה כזאת. להיפך: תזדרז המשטרה ותסיים את החקירה הפשוטה בתוך ארבעת השבועות הבאים, כדי שסיכום התיק שיועבר לפרקליטות יעמוד בפני ציבור הבוחרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ