אונס שני במח"ש

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

"הוא נגע לך בחזה? איך הוא גמר?... איך הוא ירד לך, עם הלשון?... ולא עשית לו שום דבר בחזרה? כאילו, הוא יורד לך ומה אתו?" שאלות אלה לקוחות מפרוטוקול חקירת השוטרות, שזומנו ידי מח"ש כדי להעיד נגד מפקד מחוז ירושלים לשעבר ניצב בדימוס ניסו שחם, החשוד בביצוע עבירות מין.

לפי עדויות שהגיעו "להארץ" (רויטל חובל ויניב קובוביץ, 20.2), שאלות פולשניות מסוג זה מאפיינות גם את דפוס החקירה שמופעל במקרים נוספים שבהם בכירים במשטרה חשודים בהטרדה מינית, תוך ניצול יחסי מרות - כמו סגן המפכ"ל ניצב ניסים מור, ומפקד מחוז חוף ניצב חגי דותן. לצד ההתעקשות לרדת לפרטים גרפיים מביכים בתיאור יחסיהן עם מושאי החקירה, התלוננו הנחקרות גם על לחץ שהופעל נגדן, בין היתר באמצעות איומים בפיטורים והעמדה לדין אם לא ימסרו גרסה מלאה, ובמניפולציות חקירה כגון הטחת טענות שאינן בהכרח נכונות והצגתן כמידע שנמסר על ידי החשוד.

הניסיון לבער את תרבות ההטרדות המיניות וניצול יחסי המרות הפסולים במשטרה הוא חיוני ומבורך, וכך גם המוטיווציה של החוקרים להגיע אל חקר האמת. ואולם, דפוס השאלות וסגנונן, כפי שהם עולים מן הפרוטוקולים והעדויות, מהווים כשלעצמם אלימות כלפי הנחקרות, שעה שמידת יעילותם לקידום החקירה מוטלת בספק. ניצב משנה בדימוס אלכס אור, לשעבר ראש זרוע חשיפה במח"ש, שטיפל בתיקי עבירות מין שביצעו בכירים במשטרה נגד שוטרות, אמר בתגובה לעדויות שנחשפו: "השאלות והסגנון לא במקום, וזה לא נחוץ לטובת החקירה. זה כמעט פורנו, לא צריך היה להגיע לשם".

נפגעות תקיפה מינית רבות משיבות לטענות מדוע לא התלוננו בזמן אמת, באומרן כי אינן רוצות לעבור את התהליך המייסר הכרוך בחקירה, המכונה "אונס שני". פרוטוקול החקירות במח"ש מבסס טענה זו, וממחיש מדוע נשים חוששות להתלונן או לשתף פעולה עם רשויות החוק במקרים אלו.

השינוי הנדרש בתרבות הארגונית הפסולה של משטרת ישראל ביחס לנשים, צריך להיטמע גם במח"ש, שאמורה לחשוף את הקלקולים ולהוביל לתיקונם. חקירת נפגעות הטרדה מינית צריכה להתאפיין ברגישות גבוהה במיוחד, ולא באווירת פורנוגרפיה מציצנית ותוקפנית. אחרת מוסיפים חוקרי מח"ש חטא על פשעי המשטרה, ומחריפים את הזלזול במעמדן ובכבודן של השוטרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ