ברית הבריונים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

כך הסתיים לו הפאנל בהשתתפות חברת הכנסת חנין זועבי בכנס הפוליטי, שהתקיים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן ביום שלישי השבוע: כמה בריונים, הנהנים מהתואר "פעילי ימין", שפכו עליה משקה; דוברת הרשימה המשותפת, אמילי מואטי, ספגה חבטה ממוט של דגל, מישהו "הכניס מרפק" לבטן של חברת הכנסת מיכל בירן מ"המחנה הציוני", פעילים "המזוהים עם מפלגת הבית היהודי" קראו קריאות גנאי, והמשטרה עצרה לחקירה צעיר בן 22.

כך הסתיים עוד אירוע פוליטי "בלתי נסבל" בשל העובדה שהשתתפו בו מי שאינם מוגדרים כנציגים ראויים של הציונות. אין זה חשוב כלל, אם הבריונים הללו מכונים "עשבים שוטים", אין גם שום משמעות לתיוגם כאנשי המחנה של אביגדור ליברמן, "הבית היהודי", או "ביחד". כל עוד ראשי המפלגות הללו אינם מגנים, מוקיעים ומסלקים משורותיהם את הקנאים הללו, הם שותפיהם, וככאלה הם נושאים באחריות לתוצאות ההשתוללות שלהם. לכאורה מדובר במעשים פעוטים, "עבירות קלות", אבל ביחד כל אלה יוצרים אווירת אימה, שמטרתה להשתיק את כל מי שאינו מתיישר עם הקו הפשיסטי־הגזעני שמתווים הבריונים ומורי הדרך שלהם.

ההתנכלויות הללו הן פעולות "תג מחיר" פוליטי, וככאלה יש נטייה לפטור אותן בניד ראש ובמשיכת כתפיים, שהרי זוהי תקופת בחירות והרוחות סוערות. הניסיון המר מלמד, כי לפעולות כאלה יש דינמיקה של התקבלות בחברה, והן אפילו זוכות להבנה — בעיקר כשהן מכוונות נגד מי שממילא נחשב לאויב העם, אויב המדינה והציונות הנכונה. "פיצוץ" של כנס פוליטי, מכות "קלות", איומים ישירים ברשתות החברתיות או בטלפון — כל אלה מטרתם לשרטט את גבולות המחשבה הלגיטימית ואת מסגרת הקונצנזוס שאין לחרוג ממנו. כך התנהלו רבות מן התנועות הפשיסטיות בטרם השתלטו על השלטון.

אסור לקבל מצב, שבו עצם קיומו של כנס פוליטי נהפך לאתגר ומתפתח לאירוע מסוכן למשתתפיו. העובדה שמפלגות הימין מתחרות ביניהן בקיצוניות הלהג התעמולתי שלהן אינה נותנת לגיטימציה להתרת רסן כמו זאת שאירעה בכנס ברמת גן.

כמי שמתגאה בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מדינת ישראל מוכרחה להיות מקום בטוח לכל פוליטיקאי הפועל בה, גם לאלה המחזיקים בעמדות מקוממות.

זועבי לאחר התקיפה ברמת גן, היוםצילום: ראובן קסטרו, וואלה! חדשות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ