עינויים לא חוקיים

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת

ב–1999 קבע בג"ץ בפסק דין היסטורי, שלשב"כ אין סמכות להשתמש באמצעים פיזיים נגד אדם בחקירתו. בכך דחה את מסקנות דו"ח ועדת לנדוי מ–1987, שהתירו לשב"כ להשתמש בלחץ פיזי במידה מתונה כאמצעי חקירה. 16 שנים מאוחר יותר, תחקיר "הארץ" מלמד שעינויים עדיין מופעלים בחקירות בישראל, תחת השם המכובס "הגנת צורך", ובאחרונה אף חלה עלייה בשימוש בהם. מהנתונים שנאספו על ידי "הארץ" מבתי המשפט הצבאיים, והוצלבו עם נתוני הוועד נגד עינויים עולה כי ב–2014 הוגשו על ידי פלסטינים 59 תלונות על עינויים, לעומת 16 ו–30 תלונות ב–2013 ו–2012 בהתאמה.

בפסק הדין המפורסם דחה בג"ץ את הטענה ש"הגנת הצורך" שבחוק העונשין מייצרת סמכות להשתמש באמצעים פיזיים כנגד נחקרים. הגנת הצורך, הדגיש, נתונה לחוקר באופן אינדיווידואלי בדיעבד, רק אם הנחקר הוא בבחינת "פצצה מתקתקת", והיא אינה מקור לסמכות מנהלית כללית. אך בפועל הורחבה הפרשנות של "הגנת הצורך", ועמה גם השימוש בעינויים. ב–2009, לאחר ריבוי דיווחים על עינויים, דחה בג"ץ בקשה לביזיון בית המשפט, שבה נטען שהנוהל שקיים בשב"כ לגבי חריגים מפר את פסק הדין מ–99'. בג"ץ ציין בפסיקתו שהמדינה טענה לפניו, שהמקרים שבהם מופעלים אמצעי חקירה מיוחדים הם בודדים ונדירים, ולא קיים נוהל הקובע אמצעים חריגים "לשעת אותו ה'צורך', באופן 'ביורוקרטי' כנטען על ידי העותרים".

בתשובה זו אין נחמה. לפי התחקיר, המקרים שבהם מתקיימים עינויים אינם בודדים ונדירים, ופעמים רבות הם מופעלים שלא לצורך, על פי נוהל קיים.

האיסור על עינויים במשפט הבינלאומי מוחלט. הסיבה היא הפגיעה בכבוד האדם ובגופו, אך גם ריבוי המקרים שבהם אנשים הודו בעבירות שלא ביצעו. המקרה של עיזאת נאפסו, קצין צה"ל צ'רקסי שהודה בחשדות שיוחסו לו תחת עינויים, הוא דוגמה לכך, וכך גם סיפורו של מוחמד חטיב, שהודה בחקירתו שהיה חלק מהחוליה שרצחה את שלושת הנערים, אף על פי שכתב האישום נגדו מלמד שהפרקליטות הצבאית והשב"כ לא קיבלו בסופו של דבר את הודאתו, וקיים חשש שהושגה בלחץ העינויים.

על היועץ המשפטי לממשלה להורות לשב"כ לחדול מלענות נחקרים, ולקיים את פסק הדין מ–1999 במלואו. מדינה דמוקרטית אינה יכולה להתיר עינויים כשיטת חקירה לגיטימית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ