זמן מהפך

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הבחירות לכנסת ה–20 מעניקות לציבור הזדמנות להחליף את השלטון ולהביא אל קצה את כהונתו הממושכת של ראש הממשלה בנימין נתניהו. זו צריכה להיות מטרת הבוחרים ביום שלישי הקרוב.

מאז שחזר לשלטון, נתניהו הוביל את ישראל להעמקת הכיבוש וההתנחלות בשטחים, לשתי מלחמות סרק בעזה ולקרע ביחסים עם ארה"ב ועם אירופה, כולל איומים בחרם ובסנקציות מצד האחרונה. מדיניותו הכלכלית גרמה לניפוח תקציב הביטחון, להאמרת מחירי הדירות, מתוך התעלמות ממצוקת האזרחים ובלימת כל רפורמה במשק. הוא ראה באזרחים הערבים מטרד, הוביל חקיקה אנטי־דמוקרטית נגדם, והתעלל במבקשי המקלט מאפריקה.

נתניהו הקדים את הבחירות והציגן כמשאל עם על המשך שלטונו. מי שדואג לעתיד ורוצה לחיות במדינה שוחרת שלום ומקובלת בקהילה הבינלאומית, החותרת לשלב בתוכה באופן שוויוני את המיעוטים החיים בה ולצמצם את הפערים החברתיים — צריך להגיד לו "לא" ולהצביע בעד מהפך.

יצחק הרצוג וציפי לבני, ראשי המחנה הציוני, מהווים חלופה משכנעת למפלגת השלטון ולראשות הממשלה. הרצוג ראוי לאשראי ציבורי: על פי התנהגותו ועמדותיו כראש האופוזיציה ובמהלך הקמפיין, אפשר להניח שהוא לא ימשיך במדיניות ההפחדה והדיכוי של נתניהו ויפעל למען נורמליזציה של מדיניות החוץ והחיים הציבוריים. הצבעה למחנה הציוני תחזק את סיכוייו לקבל מהנשיא ממנדט להרכבת הממשלה הבאה.

מי שרוצים להצביע בעד החלפת השלטון, אבל מעדיפים מפלגה שלא תצטרף בשום מקרה לממשלה בראשות נתניהו, צריכים להצביע למרצ — מפלגה שמחויבת לישראל דמוקרטית ושוויונית, והמחישה זאת באינספור יוזמות חקיקה ועל ידי שילוב מרשים של נשים ברשימתה. הסכנה שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה והקול הליברלי שלה ייעדר מהכנסת היא עוד סיבה לתמוך בה.

הרשימה המשותפת מבטאת את מאבקו של המיעוט הערבי לשוויון ולחיזוק היסוד האזרחי בזהות הישראלית. אין מאבק צודק יותר, והאיחוד הפוליטי שנכפה על הערבים עשוי להגדיל את ייצוגם בכנסת. בכך תהיה תרומה חיונית לדמוקרטיה הישראלית. אבל הרשימה שנוצקה בחופזה מחפשת עדיין את דרכה, כפי שאפשר היה להיווכח מפרשת הסכם העודפים עם מרצ.

יש סיכוי להחליף את שלטון הימין ולהחזיר את ישראל לפסים של מתינות מדינית ושילוב חברתי. אסור שההזדמנות הזאת תוחמץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ