פנים ללא דרעי

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

שר בממשלת ישראל המורשע בדין פלילי היה בשני העשורים האחרונים לחזון נפרץ ומביש. גם שר שהרשעתו כללה עונש מאסר בפועל נהפך למחזה לא נדיר. קרה גם, שלמרות הרשעתו, הוענק לשר שדרוג בממשלה — חיים רמון שהתפטר ממשרד המשפטים מונה בהתרסה למשנהו של ראש הממשלה. ואולם, מעולם, עד כה, לא קרה שאסיר משוחרר שהיה לפנים שר, התמנה שוב לחבר בממשלה, ועוד קיבל לידיו את המשרד שבו ביצע את העבירות שבעטיין נידון למאסר.

זה עלול להיות תקדים אריה דרעי, אם ייכנע בנימין נתניהו לתביעת מנהיג ש"ס להפקיד בידיו את משרד הפנים, שם ביצע בשנות ה–80 עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, שבגינן הורשע וריצה שלוש שנות מאסר.

שופטיו של דרעי כתבו, כי לא היה זה ״כישלון בודד, אלא התמדה באורח חיים המיוסד על אדני שוחד״. בזמן כהונתו של דרעי במשרד הפנים למדו עיריות ומועצות מקומיות כיצד לשאת חן בעיני איש המפתח במשרד הפנים, והתנהגו בהתאם. מורשת השחיתות בשלטון המקומי התקבעה ונמשכה גם תחת שלטון מפלגות אחרות, כפי שעולה מחקירת סגנית השר פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו.

בעת ריצוי המאסר נגנז כתב אישום נוסף נגד דרעי, בין השאר משום שפרש לכאורה מהחיים הציבוריים; אבל עם שחרורו מהכלא ולקראת חלוף שבע שנות האיסור על שובו לממשלה, הוא נערך לחזור להנהגת מפלגתו וממנה להנהגת המדינה. רישום פלילי מפריע לאזרחים רבים לזכות בתפקידים שונים — אבל החוק אינו מונע ממי שנושא רישום כזה להיות שר פנים.

חזרתו של דרעי לזירת הפשע נראית סלולה: בלי ש״ס לא תהיה לליכוד ממשלה המבוססת על טהרת שותפיה ״הטבעיים״, ובלי דרעי ש״ס לא תשב בממשלה. דומה שנגזר כי דרעי יחזור להיות שר הפנים, ואף יהיה אחד משבעה או שמונה חברים בוועדת השרים לענייני ביטחון שתחרוץ גורלות. אולם אין להשלים עם גזירה זו הנובעת ממיקח פוליטי.

במערכת הבחירות הרבה דרעי לדבר בשם ״השקופים״ ומינה עצמו לאביר העניים. הוא יכול להתכבד בתיק הרווחה, ולקיים משם את הבטחות הבחירות שלו לדאוג לשכבות החלשות. מעל חזרתו למשרד הפנים מתנוסס דגל שחור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ