מעצר נקמני

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

היד הקלה, שחותמת על צווי המעצר המינהלי, הוסיפה שלשום את חברת הפרלמנט הפלסטיני חאלדה ג'ראר לרשימה המבישה של העצורים המינהליים. ג'ראר, פעילת החזית העממית וחברה בוועדה הפלסטינית העוקבת אחר התהליכים המתנהלים בבית הדין הבינלאומי בהאג, מצטרפת לכ–450 עצירים מינהליים, שמוחזקים בבתי הכלא ללא הליך משפטי ראוי. עצירים אלה אינם רשאים להציג ראיות או לשמוע את פרטי ההאשמות המיוחסות להם, ובדרך כלל אין הם יודעים מתי תסתיים תקופת מעצרם.

מעצרים מינהליים אינם מנוגדים לאמנות הבינלאומיות, אולם אלה מגבילות את השימוש בהם למקרים חריגים במיוחד — בשל הפגיעה החמורה שהם פוגעים בזכויותיהם של אזרחים ועצירים. ישראל מפרשת את הסייג הזה באופן מרחיב ולעתים מופרז בלי שהציבור יידע אם קיימת הצדקה לכל מעצר ומעצר.

לפני שלוש שנים, בעקבות שביתת הרעב הארוכה של העצירים המינהליים, הסכימה ישראל לצמצם את השימוש במעצרים המינהליים ומספרם אכן ירד באופן משמעותי. ואולם, בעקבות חטיפת שלושת הנערים וכחלק ממבצע "צוק איתן" שוב נסק מספרם בעיקר בקרב פעילי חמאס. אין ראיה טובה מזו לזילות זכויות האדם, הכרוכה באופן המופרז שבו מממשים שירותי הביטחון את הסמכות הנתונה בידיהם. שכן, אם מתברר שבעקבות לחץ ציבורי אפשר להפחית באופן דרמטי את מספר העצורים — עולה השאלה מדוע בכלל היה צורך לעצור את אותם אנשים, ואם נעצרו, מדוע שוחררו ולא הועמדו לדין על פי הליך משפטי ראוי.

זו גם השאלה שיש להציב במקרה של ג'ראר. על ג'ראר הוטל באוגוסט צו הגבלה שהתיר לה לשהות רק באזור יריחו. אפשר לתהות על מידת יעילותו של צו כזה, כאשר את פעילותה הציבורית יכולה ג'ראר לנהל באמצעות כלי תקשורת. היא רשאית להיפגש עם פעילים הבאים לביתה ויכולה להביע את עמדותיה באמצעות האינטרנט. לא יהיה זה מופרך לקבוע, כי צו ההגבלה נועד להרתיע אותה ולהענישה על פעילותה הציבורית, ולא כדי למנוע פיגועים.

אבל ג'ראר העזה כנראה להפר את הצו הנואל, ועל כך היא נענשת עכשיו במעצר מינהלי. כך מבקשת ישראל להרתיע כל פעיל ציבור פלסטיני — קל וחומר כזה המעורב בקידום התהליכים בבית הדין הבינלאומי — מפני מימוש זכויותיו. אם ג'ראר עברה על החוק, יש להעמידה לדין ולהוכיח שפשעה. אם, לעומת זאת, הסיבה למעצרה היא נקמה, יש לשחררה לאלתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ