אטימות ובזבוז במדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכירי צה"ל נוהגים להתלונן על העדר גיבוי מצד החברה האזרחית, שלשיטתם אינה מעריכה מספיק את לובשי המדים. אבל הצבא מספק לאזרחים סיבות טובות לביקורת, ובראשן התנהגותם של משרתי הקבע ככת סגורה, הנהנית מהטבות כספיות מפליגות ואטומה לקשיי היום־יום של האזרחים הרגילים.

עידו קינן חשף במוסף "הארץ" (1.5) דוגמה מקוממת במיוחד לדרך שבה מגלגלת האליטה הצבאית את בזבוזיה על משלמי המסים. משרתי צבא הקבע שנהנים מרכב צמוד, יכולים להפיל את דו"חות החנייה שלהם על הקופה הציבורית. אם הוצמד למכוניתו של קצין או נגד בקבע דו"ח בגלל חנייה אסורה, הוא יכול לבקש "ברירת קנס" ולעמוד לדין משמעתי בפני מפקדו. אל חשש: איש הקבע לא מסתכן ב–28 ימי מחבוש או בריתוק לבסיס. המפקדים נוהגים לרוב בסלחנות, וגוזרים על עבריין החנייה קנס סמלי של חמישה או עשרה שקלים. 

קנסות חנייה מתחילים ב–100 שקל, ויכולים להגיע למאות שקלים. אזרח שמאחר בתשלום מסתכן בריבית נשך ובמפגש עם מעקלי ההוצאה לפועל, שכרוך גם בהוצאות גבייה כבדות. אבל לא בצה"ל. שם החיים נוחים. הצבא מסתיר מהרשויות האזרחיות את זהות הנהגים העבריינים, ואמור לשלם לרשויות המקומיות את ההפרש בין הקנס המגוחך שנפסק לנהג בדין המשמעתי למלוא עלות הדו"ח. צה"ל צבר חובות לעיריות בעשרות מיליוני שקלים, אבל לא ממהר לשלם, כפי שחשף מבקר המדינה.

הרכב הצמוד הוא הטבה שניתנת למשרתי הקבע, ואינו משמש לפעילות מבצעית. מי שחנה במקום אסור לא עשה זאת משום שיצא להילחם בחיזבאללה, אלא כדי לחסוך זמן או תשלום לחניון בזמן קניות ושאר סידורים פרטיים. אבל רק משרתי הקבע נהנים מקנס אפסי ומהגנה מפני הליכי גבייה שאזרחים רגילים חשופים אליהם. כך מעודד הצבא הפרת חוק, מגלגל את מחירה לכלל הציבור, ואז מתלונן ש"לא מעריכים אותנו" ו"מקצצים לנו בתקציב".

הרמטכ"ל הקודם, בני גנץ, התנגד לכל ביקורת על הבזבוזים בצה"ל ונפגע עמוקות מהמערכון ב"ארץ נהדרת" על משרתי הקבע. הרמטכ"ל הנוכחי, גדי איזנקוט, החל את תפקידו בהבטחה לקצץ חלק מהשומנים בצבא, לבטל אלפי תקנים של נגדים וקצינים ולרכז את המשאבים במשימות המבצעיות. ביטול "המסלול המוזל" של קנסות חנייה, והטלת מלוא עלותם על מחזיקי הרכב הצמוד, יהיה דוגמה טובה לאווירה החדשה במטכ"ל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ