הזכות לצרוב את הלב

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מועצת העיר חיפה החליטה להקפיא את העברת התקציב לתיאטרון אל־מידאן בעיר, עד לקבלת מסקנות ועדה שתדון בהעלאת הצגה המבוססת על סיפור שכתב ואליד דקה. דקה הורשע במעורבות בחוליה של החזית העממית, שחטפה ורצחה את החייל משה תמם ב–1984. קרוביו של תמם ופעילים נוספים, המגובים באישים פוליטיים, מחו על העלאת ההצגה ביום האסיר הפלסטיני.

תיאטרון אל־מידאן, שהוקם ב–1995 — בימי ממשלתו של יצחק רבין, ששרת התרבות בה, שולמית אלוני, ייחדה מאמצים לעידוד התרבות הערבית — מהווה במה ומרכז תרבותי לאמנים ערבים ומשרת את אוכלוסיית חיפה הערבית. ענישה מינהלתית, ועוד כזו המבוססת על חוסר ידיעה - שי בלומנטל, חבר מועצת חיפה מטעם הבית היהודי, שהגיש למועצה את ההצעה לסדר בעניין, הודה כי לא צפה כלל בהצגה אלא רק "קרא את התקציר" — היא מעשה שמקומו לא יכירנו במדינה דמוקרטית כפי שישראל רואה את עצמה.

צעד זה של צנזורה מינהלתית מדאיג במיוחד, שכן הוא משתלב באווירה ציבורית מתלהמת כלפי מיעוטים בכלל, וערבים בפרט, שבתוכה גוברים קולות פוליטיקאים התובעים להגביל את חופש הביטוי בנושאים שנויים במחלוקת. דרישות אלה הן המשך ישיר של נטיית שרי הממשלה היוצאת, ביניהם שרת התרבות, לקשור בין תמיכה במוסדות תרבות בכספי ציבור ובין דרישה שמוסדות אלה יתאימו את תוכניהם ומעשיהם לטעמו של הרוב הפוליטי — מדיניות שלמרבה הצער ניתן לצפות להתחזקותה תחת הממשלה הנכנסת ושמאפיינת משטרים בעלי סממנים פאשיסטיים.

הרגישות של יחידים וציבורים לתכנים מסוימים, ופגיעותם לנוכח יצירות מסוימות, בעיקר על רקע המציאות המורכבת והמפולגת בישראל, מובנות. אבל חופש הביטוי, כמו גם הסובלנות כלפי מיעוטים והגנה על זכויותיהם, הם עיקרה של הדמוקרטיה.

בבג״ץ לאור נגד המועצה הציבורית לביקורת סרטים ומחזות (1985), שעסק בבקשה לבטל את פסילת המחזה "אפרים חוזר לצבא", כתב שופט בית המשפט העליון אז, אהרן ברק, את פסק הדין נגד פסילת היצירה ובו תיאר נקודה במחזה "שצורבת את לבי". ״עם זאת״, כתב, ״אנו חיים במדינה דמוקרטית, אשר בה צריבת לב זו היא לב לבה של הדמוקרטיה. כוחה של זו אינה ההכרה בזכותי לשמוע דברי נועם, הערבים לאוזני. כוחה של זו בהכרה בזכותו של הזולת להשמיע דברים הצורמים את אוזני והצובתים את לבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ