ממשלת הישרדות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אתמול בערב הושבעה הממשלה ה–34 בתולדות המדינה. זאת הפעם הרביעית שיו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, הוא זה שמרכיב ממשלה ועומד בראשה. ואולם מתברר שניסיון אינו ערובה לשיפור וללמידה מטעויות.

ממשלת נתניהו החדשה היא ממשלת שיבוש ערכים וטשטוש יעדים. הגדלת מספר שרי הממשלה, כמו גם הזהות של חלקם, בעייתיות. היועץ המשפטי יהודה וינשטיין הסתייג ממינויים של אריה דרעי ויואב גלנט לשרים, אף שלא פסל אותם. דרעי, שב–1993 סיפק לתולדות המשפט נוהג הקרוי על שמו — אילוץ שר להתפטר כשמוגש נגדו כתב אישום — עשוי להעניק הזדמנות להנציח את שמו בהחלטה תקדימית נוספת. גלנט, שנחסם בדרכו ללשכת הרמטכ״ל בגלל עבירות בנייה, היה מיטיב לעשות לו נרתע מלקבל אחריות דווקא על משרד הבינוי.

איוש התיקים הבעייתי אינו קשור רק לסייגים משפטיים. נתניהו התעקש להעניק את התיקים הנכונים לאנשים הלא נכונים. נפתלי בנט, שמייצג קיצוניות ימנית־לאומנית, ישמש כשר החינוך של כלל תלמידי ישראל; איילת שקד, שרואה בהפרדת רשויות ובאי תלות מערכת המשפט קישוטים לא הכרחיים, הופקדה על משרד המשפטים; אורי אריאל, שהרחבת ההתנחלויות והעמקת הכיבוש הן לחם חוקו, יעמוד בראש משרד החקלאות, שייעשה לאחראי על החטיבה להתיישבות; מירי רגב, שצעקנותה אומנותה, מונתה לשרת התרבות והספורט.

על כל הצרות הללו מיתוספת בעיה עמוקה יותר: ממשלה צריכה לצאת לדרכה, כשהיא נשענת על קווי יסוד שניתן לזקק מהם מכנה משותף שיהווה מצע לפעולה. אצל נתניהו קווי היסוד — שלא כוללים התחייבות לפתרון שתי המדינות ולהגנה על בית המשפט העליון — מייצגים את סך כל האילוצים הקואליציוניים. הם מלמדים על מטרתו היחידה: הישרדות.

ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה לבזבז עוד זמן. הפסקת הכיבוש והמאבק על דמותה הדמוקרטית חייבים לעמוד בראש סדר העדיפויות של כל הנהגה. ממשלת נתניהו הרביעית היא ממשלה נטולת חזון ובשורה. יש לקוות שלא תאריך ימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ