דנינו צודק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

יש לשים לב לדברי מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, שקרא בשבוע שעבר לשנות את מדיניות המשטרה כלפי מעשני סמים קלים, ולבחון מחדש את היחס המחמיר כלפיהם.

אין לחשוד בדנינו, המסיים בקרוב את הקדנציה שלו כמפכ"ל, כי הוא פעיל לגליזציה נלהב או ליברל רדיקלי, שמוכן להסתכן בהפרת הסדר החברתי. בתקופת כהונתו נקטה המשטרה מדיניות נוקשה של רדיפת אזרחים נורמטיביים, שכל חטאם היה עישון ג'וינט או החזקת כמות קטנה של קנאביס לשימוש אישי. בשנת 2012 למשל פתחה המשטרה 22,895 תיקים בגין החזקת סמים לצריכה אישית, שהולידו 5,254 כתבי אישום, לעומת מספר קטן בהרבה של כתבי אישום - 2,226 - בגין סחר, ייבוא, וייצוא של סמים, המשקפים מעורבות פלילית ממשית. בשנת 2013 נפתח אף מספר גבוה יותר של תיקים בגין החזקת סמים לשימוש אישי.

המספרים הללו אינם משקפים שלטון חוק תקיף ויעיל, אלא התמקדות אווילית בטפל, הכוללת פגיעה בלתי מידתית באזרחים שאינם מעורבים בפלילים, בזבוז אדיר של משאבים משטרתיים והעמסת ביורוקרטיה מיותרת על הפרקליטות.

לדברים אלה התייחס גם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז, שהוציא בזמן כהונתו הנחיות שהורו להפסיק את בזבוז המשאבים המיותר הכרוך ברדיפת מעשני סמים. "לא להתעסק בנושא סמים קלים", אמר מזוז בראיון ל"הארץ" ב-2013, "זה לא משתלם. לא ברמה של הפרט וגם לא ברמה של בזבוז משאבי האכיפה".

דנינו, שבתקופת כהונתו סבלה המשטרה מאינספור פרשיות מין ושחיתות, הבין כנראה את מה שהבינו לפניו מזוז וגם שופטים, חברי כנסת, עובדי הסנגוריה הציבורית ובכירים נוספים במערכת שלטון החוק. עישון סמים קלים כשלעצמו אינו פשע, אלא נורמת בילוי שנהוגה בחוגים רחבים, וכל עוד אינה מבוצעת בזמן פעילויות כמו נהיגה ובתדירות סבירה - אין בה סכנה.

העמדה הרואה בהחזקת סמים קלים ועישונם דבר שיכול לסכן בצורה כלשהי את שלום האזרח או את הסדר החברתי נובעת מבורות ושמרנות גרידא. תפקידה של המשטרה אינו לגונן על ערכים שמרניים, אלא לשמור על שלום האזרח והחברה.

על השר לביטחון הפנים הנכנס, יריב לוין, ששמרנותו אומנותו, להקשיב לדנינו למוד הניסיון ולאמץ את גישתו. עזבו את מעשני הגראס לנפשם וטפלו בגורמי הפשע האמיתיים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ