שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאמר המערכת
מאמר המערכת

עם היוודע דבר מינויה של מירי רגב לשרת התרבות והספורט בממשלתו של בנימין נתניהו, נשמעו קולות שלעגו להתאמתה לתפקיד, על סמך תדמיתה כפוליטיקאית קולנית ומתלהמת, הרואה את המציאות במונחים חדים וברורים של טוב וטהור (אנחנו), לעומת רע וטמא (כל העולם, כולל ציבורים בישראל שאינם חושבים "כמונו").

בהצהרותיה ערב כניסתה לתפקיד, במעמד חילופי השרות, חיזקה רגב את תדמיתה כמי שרואה את המציאות באופן פשטני, ונעדרת הבנה במושגים בסיסיים בתחום הפעילות שעליו הופקדה.

רגב העלתה על נס את היות החברה הישראלית "מגוון גדול של תת־תרבויות, צבעים, צלילים וסגנונות שונים, שביחד יוצרים את ההוויה הישראלית הייחודית שהיא הדבק שלנו, מאחדת אותנו ומחזקת אותנו". בשם אותו פלורליזם היא הבטיחה שהתרבות בתקופתה כשרה תגיע "לכל חלקי המדינה", ומנתה בין אלה גם את "יהודה ושומרון". אלא ש"פלורליזם" משמעותו בראש ובראשונה היכולת להכיל — ואף לעודד — צלילים, סגנונות, ובעיקר "דעות", שנעדרים מהמגוון שציינה רגב, שחורגים מה"דבק" ומאתגרים את דבוקת ה"אנחנו".

השרה החדשה המשיכה ואמרה, כי "בשם אותו פלורליזם לא אתן יד לפגיעה בתדמיתה של מדינת ישראל, בחיילי צה"ל ובמסורת שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית". רגב חייבת להפנים שתדמיתה של מדינת ישראל, חיילי צה"ל והמסורת שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית נפגעים יום־יום לא בשל פעילותם של מוסדות תרבות נתמכים, המעלים מדי פעם בפעם הצגות על נושאים שנויים במחלוקת, אלא בשל מדיניות ממשלות ישראל, מציאות הכיבוש המאלצת את חיילי צה"ל להתמודד עם אתגרים מוסריים קשים ויוצרת אפרטהייד־דה־פקטו, הוויה של השלטת ביורוקרטיה דתית על חברה אזרחית, שחיתות שהופכת לנורמה ומגמות לאומניות וגזעניות בחברה עצמה. אם כבר, התרבות המקומית החופשית מהווה דווקא שגרירה מוצלחת של המדינה.

ערכה של פעילות תרבותית נמדד בנכונותה לבחון ולנפץ תדמיות, אמיתיות ומזויפות, מתוך חופש מחשבה וביטוי. בכך שונה תחום התרבות מתחום ההסברה, הנמצא אף הוא בסמכותה של רגב.

ערב כניסתה לתפקידה אמרה רגב, בתשובה לשאלה, "אם צריך יהיה לצנזר, אצנזר". שרת תרבות המביאה בחשבון את האפשרות ש"צריך לצנזר", ומוכנה לעשות זאת, היא תופעה מעוררת חרדה, וקיים חשש כי תגרום נזק גדול לתחום שעליו היא הופקדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ