הפשע: אמירת אמת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"מה שעושה מדינה למדינה טובה אינו מידת האושר של תושביה, אלא רמת המוסר והאתיקה שלהם. כשחיילים נדחפים ומעודדים מדי יום לדכא ולהשפיל בני אדם ולהתייחס אליהם כאל אנשים נחותים, זה משפיע על החיילים, וכשהם חוזרים הביתה לסוף שבוע הם לוקחים את זה אתם". את הדברים הללו — המדויקים, הכואבים, המובנים מאליהם — אמר רב"ט שחר אברהם ברן, חייל בודד בן 19, חובש כיפה סרוגה, שמשרת כלוחם חילוץ והצלה של פיקוד העורף בבקעת הירדן.

זה קרה ביום חמישי לפני כעשרה ימים בירושלים, בעת הקלטת התוכנית "The New Arab Debates" של רשת הטלוויזיה הגרמנית דויטשה וולה — תוכנית המשודרת ברחבי העולם. ברן צולם על ידי מתנחלים ופעילי ימין, שישבו באולם, ובתוך חצי יממה נשפט, הורשע ונשלח למשך שבוע לכלא הצבאי ("אזור הדמדומים", גדעון לוי, יום שישי).

התוכנית, בהנחייתו של טים סבסטיאן, עסקה בטענה שלפיה "הכיבוש הורס את ישראל". על הבמה התווכחו ביניהם דני דיין ופעיל מרצ אורי זכי. אחרי שדיין אמר שישראל מדורגת במקום ה–11 בעולם במדד האושר של תושביה, ומכאן שהכיבוש לא הורס אותה — קם ברן, שישב בקהל, וסיפר על ניסיונו האישי: "רק בשבוע שעבר, כששוטרי משמר הגבול נהגו בקשיחות כלפי תיירים, חברה שלי, שהיא חיילת, אמרה להם: 'בחייכם, מה אתם עושים? הם בני אדם, לא פלסטינים...' אני רואה מדי יום איך החיילים מדברים ומתנהגים עם התושבים הפלסטינים... כשאתה מתרגל לחשוב ככה, אתה לוקח את זה איתך הביתה, זה משפיע באורח עמוק ויוצר חברה יותר גזענית".

במקום להקשיב לתוכן הדברים ולהעריך את האומץ והמוסריות שגילה ברן, הוא הואשם על ידי מפקדו בכך ש"בהיותך חייל השתתפת בכנס פוליטי, כאשר הנך על מדים ובנוכחות תקשורת בניגוד לפקודות הצבא". העובדה שלא היה זה כנס פוליטי, ושברן לא ממש התראיין — לא שיכנעה את הצבא. כשהמטרה העליונה היא סתימת פיות ביקורתיים — שיקול הדעת מפנה את מקומו במהירות מסחררת לפרוצדורות של השתקה וענישה.

ספק אם בצה"ל מזהים את הממד האירוני בסיפור: אותה השחתה שכרוכה בכיבוש ושעליה התריע ברן, היא שרדפה אחריו עד לאולם בירושלים ושלחה אותו לכלא. בשפת דובר צה"ל הרדיפה מתוארת כך: "החייל נשפט על כך שהתבטא בתקשורת שלא בסמכות ואישור בהתאם לפקודות הצבא". במלים פשוטות יותר: החייל נשפט ונכלא על אמירת אמת בניגוד לפקודות הצבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ