זהירות, פשיטת רגל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

היהודים שאינם חרדים מהווים היום כמעט 70% מאוכלוסייתה של מדינת ישראל. לפי התחזית הדמוגרפית ארוכת הטווח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בתוך חצי מאה — עד שנת 2059 — נתח היהודים הלא חרדים יקטן לכ–50% בלבד. במקביל, שיעור ערביי ישראל באוכלוסייה יגדל מעט לכ–23%, והאוכלוסייה החרדית יותר מתכפיל את חלקה ותגיע לנתח של כמעט 27% מאוכלוסיית ישראל.

לתחזית הדמוגרפית הזאת ישנן השלכות פוליטיות ומדיניות, אבל יש לה בעיקר השלכות כלכליות דרמטיות. כיום החרדים והערבים הם אוכלוסיות עניות, שלומדות ועובדות פחות. שתי האוכלוסיות דומות בפיגור היחסי שלהן בהשכלה ובשוק התעסוקה, למרות שהסיבות שמביאות לפיגור הזה בכל אחת מהן שונות בתכלית. ערביי ישראל הם עניים מכורח, כי הם סובלים מהדרה ומאפליה שלא מאפשרות להם שוויון הזדמנויות. החרדים הם עניים מבחירה, כי הם בוחרים שלא ללמוד לימודי ליבה ולא לעבוד, ומנצלים את כוחם הפוליטי כדי להבטיח שהמדינה תמשיך לממן את אורח החיים ההרסני שלהם.

הסיבות לעוני של שתי האוכלוסיות אמנם הפוכות, אבל התוצאות זהות: בתוך כמה עשורים כמחצית מאוכלוסיית ישראל תהיה אוכלוסייה חלשה, ששיעור התעסוקה בקרבה נמוך, ומי שלא מובטל בה עובד בעיקר במקצועות ירודים, תמורת שכר נמוך. מבחינת מדינת ישראל המשמעות היא התרסקות צפויה של הפריון, התוצר וההכנסות ממסים, וכן האצת ההגירה של בעלי ההשכלה והממון ממנה.

אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר הציב השבוע תג מחיר להתרסקות הצפויה הזאת: הכלכלן הראשי חוזה שאם לא יהיה שיפור בשיעורי התעסוקה, השכר והפריון של החרדים והערבים, ישראל צפויה לפשוט רגל בעשורים הקרובים.

אך אין מדובר במציאות שהיא גזירת גורל, אלא בכזאת שכולה מעשה ידי אדם. ניתן למנוע את פשיטת הרגל הזאת. לשם כך צריך להפסיק להדיר את ערביי ישראל, ולהעניק להם תקצוב מלא כאזרחים שווים. לשם כך צריך גם להפסיק להפלות לטובה את החרדים, שנהנים היום מתקציבים ממשלתיים כדי לממן מערכות חינוך שאינן מלמדות לימודי ליבה, וחיים של גברים חרדיים מחוץ לשוק העבודה.

אם ישראל תשכיל לבצע את שני המהלכים הללו, סכנת פשיטת הרגל תוסר מעליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ