אל סף הפחד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

משרד התרבות הופך במהירות מסחררת למשרד הצנזורה. אתמול הגיע שלב המעשים: לאחר שהוחלט להקפיא את העברת התמיכה לתיאטרון "אל-מידאן" בחיפה, גם פסטיבל ירושלים חזר בו מהכוונה להקרין במסגרתו את הסרט התיעודי שעוסק ביגאל עמיר, "אל סף הפחד".

כדי להצדיק את הפעולה האגרסיבית נגד אל־מידאן, הוציאה מירי רגב הודעה שהיא מופת להתנהלות מכוערת ופסולה של משרד ממשלתי. על פי ההודעה, יו"ר מדור תיאטרון, ד"ר חיים פרלוק, גילה "כספים שמנהלי התיאטרון לא ידעו להסביר את מקורם". עוד צוין כי מנכ"ל התיאטרון, עדנאן טראבשה, אמר לו שהתיאטרון "פוליטי", וכי בשאר מורקוס, שכתב את ההצגה "הזמן המקביל", מזדהה עם ואליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפה וברצח החייל משה תמם, והוא מקור השראתו.

מטרתה האמיתית של הודעה מסוג זה היא דה־לגיטימציה לאל־מידאן. התהיות ביחס ל"מקורות הכלכליים" הן לא יותר מרמיזה גסה לכך שקיימת אפשרות שהתיאטרון מקבל כספים מגורמים לא לגיטימיים, אולי אף מאויבי ישראל. במלים אחרות, מדובר בבגידה במדינה. הטענה שמדובר בתיאטרון פוליטי היא מגוחכת במקרה הטוב, ובעיקר מלמדת על הרוח הסטליניסטית שמשתלטת על משרד התרבות.

אותה רוח סטליניסטית שורה גם על החלטתה של רגב שלא לאפשר את הקרנת הסרט על יגאל עמיר במסגרת פסטיבל ירושלים. אתמול הציבה השרה אולטימטום למארגני הפסטיבל, לפיו אם יוקרן "אל סף הפחד" לא יתמוך משרד התרבות באירוע. בעקבות זאת הוחלט להקרין את הסרט כמה ימים לפני הפסטיבל.

"אל סף הפחד", שנעשה על ידי במאי סרטי התעודה הרץ פרנק, שעלה לישראל מרוסיה ב–1993 ומת ב–2013, נבחר להקרנה על ידי לקטורים של הפסטיבל במסגרת תחרות סרטי התעודה, מתוך הערכה לסרט ולמפעלו של הבמאי שלא נקלט בחברה הישראלית. ואולם, למרות שתפקידו של פסטיבל קולנוע הוא לחשוף סרטים חשובים ואיכותיים לציבור, ולא לשמש צנזור מטעם משרד ממשלתי כלשהו, ראשיו נכנעו ללחץ הכלכלי שהפעילה רגב.

רגב אף זכתה לרוח גבית ממי שמכונים "ראשי האופוזיציה". יצחק הרצוג, האיש שאמור להילחם בצנזורה של רגב, טען ש"מצער ומביך שהסרט מקבל זמן מסך"; מזכ"ל מפלגתו, חיליק בר, הסביר ש"למופע תרבותי שמגלה אמפתיה לרוצח ראש הממשלה אין מקום בתרבות"; הנשיא לשעבר שמעון פרס אמר, ש"מדובר במפעל שנועד להכשיר ולהלבין רוצח מתועב". איש מהם לא השכיל להפריד בין הרצח לבין יצירת אמנות, שעוסקת ברוצח ובבני משפחתו.

כשאלו הקולות שעולים מהמחנה שאמור להגן על חופש היצירה בישראל, נדמה שרגב יכולה להמשיך במסע ההרס שלה ללא חשש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ