לא להיכנע למונופול הגז

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מתווה הפשרה הסופי עם חברות הגז צפוי לעלות לדיון בשבועות הקרובים בקבינט המדיני ביטחוני, על רקע לחצים שהופנו מלשכת ראש הממשלה לאשר את ההסכם מהר ככל האפשר. הקבינט המדיני ביטחוני נדרש לדון בהסדר לאחר התפטרות הממונה על ההגבלים דיויד גילה, אשר ניסה לקדם את פירוק מונופול הגז — גם אם באיחור — אך זכה ליחס מתנכר מצד עמיתיו ומצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

קשה להגזים בחשיבות העניין העומד על הפרק: פיתוח מאגר הגז "לווייתן". משק האנרגיה הישראלי כולו נשען כיום על צינור אחד, אשר מוביל גז ממאגר פעיל אחד ("תמר"). כמו כן יש למדינת ישראל אינטרס מובהק לעודד השקעות ופיתוח של משאבי טבע, שיש בהם פוטנציאל לקדם את הכלכלה ואת המשק.

עם זאת, ומטעמים של שמירה על יציבות הכלכלה והחברה בישראל, על השרים, ובראשם ראש הממשלה, להגן על האינטרסים של אזרחי ישראל. עליהם לפעול לכך שאזרחי המדינה ישלמו על נגזרות הגז — מחשמל ועד מוצרים למיניהם — מחירים סבירים.

אם הממשלה אינה מסוגלת, בשלב הזה, לפרק את מונופול הגז — עליה, לכל הפחות, לפקח עליו כראוי ולהציב לו קווים אדומים. כל זאת בלי להיענות באופן מיידי לכל דרישה מצד המונופול או לכל גחמה שלו.

על הממשלה לעגן בביטחונות את מועד הפיתוח של מאגר "לווייתן", אשר נדחה שוב ושוב. אי פיתוח המאגר עד כה משמש כמנוף לחץ מצד חברות הגז לשם הקשחת עמדותיהן. כמו כן על המדינה לדחות על הסף את הבקשה של חברות הגז לייצא גז ממאגר "תמר", עד לחיבור מאגר "לווייתן" אל החוף והזרמת גז ממנו.

מאגר "תמר" ייהפך כבר בקרוב לפרויקט רווחי מאוד, גם במתכונת פעילותו הנוכחית, והוא יסב לבעליו תשואה גבוהה על ההון. הבקשה לייצא גז ממנו לא נועדה אלא להשיא רווח נוסף על הרווח הנאה שחברות הגז נהנות ממנו. היענות לבקשה הזאת עלולה להוביל לדלדול המאגר היחיד בינתיים המשרת את צורכי מדינת ישראל.

אם המדינה לא תצליח לפקח על המחירים — צעד, שחברות הגז מתנגדות לו בתקיפות — עליה לתכנן מנגנון, שימתן את העלייה הצפויה במחיר הגז. מחיר, שכבר היום איננו תחרותי.

הסיבות לצורך בריסון חברות הגז אינן כלכליות בלבד. מונופול "נובל אנרג'י־דלק" השיג ביושר את הרשיונות, שהובילו אותו לגילוי רוב עתודות הגז במדינה. אולם מתן כוח כלכלי רב מדי למונופול הזה, בלא בקרה ופיקוח מצד המדינה, עלול להשפיע לא רק על כיסי הצרכנים ויוקר המחיה במדינה, אלא גם על הפוליטיקה ועל מעורבות בעלי ההון בה, ואפילו על יציבות הדמוקרטיה. חובת נתניהו וממשלתו לעמוד על המשמר ולמנוע היווצרות מצב כזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ