זכותו של גטאס

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המלצת ועדת הכנסת לוועדת האתיקה להשעות את ח"כ באסל גטאס מתפקידו מיום תחילת המשט לעזה שבו הוא צפוי להשתתף, והודעתה כי תשקול לשלול זכויות ממנו, הן פגיעה פסולה בחופש הפעולה הפוליטי של חבר כנסת. חברי כנסת נבחרים כדי לייצג את העמדות של מפלגותיהם ושל ציבור בוחריהם. נקיטת צעדים נגד ח"כ בעקבות השתתפות בפעילות שהיא בגדר מחאה פוליטית, פוגעת בלב תפקידו. המשט לעזה אינו פופולרי בציבור הישראלי ובקרב רוב הח"כים, אך ההגנה נדרשת בייחוד כאשר מדובר בדעות שאינן פופולריות.

הצעדים שהכנסת מאיימת לנקוט נגד גטאס הם דוגמה מובהקת לעריצות הרוב: בהליך כביכול דמוקרטי של הכרעת רוב, מענישים את מי שאינו מחזיק בעמדות הרוב. מדובר כאן ביחסי רוב־מיעוט הן מבחינת העמדה הפוליטית, והן מהבחינה הלאומית. הצעדים הנוכחיים מצטרפים לסדרת מהלכים להצרת צעדיהם של חברי כנסת ערבים בכל הנוגע להתנגדות לכיבוש, שבין הבולטים שבהם התיקון לחוק יסוד: הכנסת, שניסה להביא לפסילת מועמדים ערבים בעילה של תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור או מדינת אויב נגד ישראל. מטרתו האמיתית של התיקון היתה פסילה של מועמדים ורשימות ערביות שהביעו תמיכה בהתנגדות הפלסטינית לכיבוש. ועדת הבחירות המרכזית פסלה בעבר מועמדים בעילות אלה, והיה זה בית המשפט העליון שהגן על הדמוקרטיה כשביטל את הפסילות. גם תיקון חוק חסינות חברי הכנסת מטרתו היתה לאפשר נקיטת צעדים נגד ח"כים פלסטינים בשל עמדותיהם.

בעוד שבית המשפט העליון לא אישר את פסילתם של ח"כים ערבים ורשימות ערביות, הוא נמנע מלהתערב בצעדים שנקטה ועדת האתיקה נגד חנין זועבי בגלל כמה מהתבטאויותיה ב"צוק איתן", וגם לא בסנקציות שננקטו נגדה לאחר השתתפותה במשט הטורקי, בנימוק שהעתירה נהפכה לתיאורטית עם התפזרות הכנסת.

במקרים אלה כשל בג"ץ בהגנה על המיעוט מפני עריצות הרוב. יש לקוות שלא ייכשל שוב אם יובא עניינו של גטאס לפתחו. על חברי הכנסת לזכור, שגטאס זכאי לייצג את עמדותיו בצורה לא אלימה, אם בהבעת דעה מתריסה, ואם בפעולות מחאה כמו המשט.

מעבר לניסיון הפרלמנטרי להצר את צעדיו של גטאס, חשוב לזכור שמטרת המשט היא לפרוץ את הסגר שמטילה ישראל על עזה, המנציח מצב בלתי מתקבל על הדעת שבו כמעט שני מיליון בני אדם סגורים כבתוך מכלאה. במקום "להרוג את השליח", המנסה להגביר את המודעות לעוול המתמשך, מן הראוי שמדינת ישראל תפעל להסרת הסגר ושיקום הרצועה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ