ההתנחלויות לא חלק מישראל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

חוק הסחר החופשי, שעליו חתם הנשיא ברק אובמה בשבוע שעבר, כולל פסקה חשובה, ולפיה ארצות הברית לא תסחר עם מדינות המחרימות את מדינת ישראל. פסקה זו אמורה להגן על ישראל מפני חרם כלכלי. אולם בתוך אותה פסקה, המסמיכה את הנשיא לנקוט את כל האמצעים כדי להגן על הסחר עם ישראל מפני פעולות המונעות ממניעים פוליטיים, נכתב גם, שהגנה זו תחול לא רק על מדינת ישראל, אלא גם על "שטחים הנמצאים בשליטתה".

יוזמי החוק התכוונו להגן על מוצרים שמקורם בהתנחלויות, כאילו היו חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל; אולם הניסיון הזה לטשטש את הגבול בין ישראל לשטחים זכה למקלחת של צוננים מהנשיא. אובמה הבהיר, כי למרות נוסח החוק שעליו חתם, אין הוא מתכוון להגן על תוצרת המיוצרת בשטחים. ארצות הברית, הבהירו דובריו, התנגדה ומתנגדת למדיניות ההתנחלויות ומעולם לא הכירה בשטחים כחלק ממדינת ישראל.

למדיניות הזאת שותפות מדינות האיחוד האירופי, אשר 16 משרי החוץ שלהן חתמו בחודש אפריל על מכתב התומך בסימון מוצרים שמקורם בהתנחלויות.

התגובה המהירה והחריפה של הממשל האמריקאי אינה צריכה להפתיע. אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר, כי אינו רואה פתרון מדיני בתקופת כהונתו; כאשר שר הביטחון, משה יעלון, מרחיק את הפתרון לשנות דור; וכאשר נוסחת שתי מדינות לשני העמים — שהממשל האמריקאי תומך בה, ועמו רוב מדינות העולם — נרמסה ורוסקה על ידי ממשלת ישראל, היה הכרח להכהות בצבע בולט את קו הגבול שטושטש בין ישראל לשטחים.

אפשר שוב להשמיע את זעקת הקוזק הנגזל, המאשימה את אובמה בנטישת מדינת ישראל, ואף לייחס מעכשיו לנשיא תמיכה בארגוני החרם כגון BDS. אולם ראוי להדגיש מיד: אובמה אינו מחרים את ישראל, והחוק שעליו חתם מגן עליה במפורש; אבל כאשר ישראל מתאמצת לספח לעצמה את ההתנחלויות, עליה לצפות לכך שהקהילה הבינלאומית רק תחריף את מדיניות ההפרדה בינה לבין השטחים.

המסר האמריקאי החד והברור אינו מכוון רק לממשלת ישראל או לשותפות בהסכם הסחר. המסר הזה מבהיר למתנחלים וליצרנים ישראלים בשטחים, כי שוקי העולם הולכים ונסגרים בפני תוצרתם וכי מוטב לאותם אנשי עסקים לחשב היטב את המשך השקעותיהם בהתנחלויות.

אולי ההיגיון הכלכלי יצליח במקום שבו ההיגיון המדיני שבק חיים, וקו הגבול הכלכלי יניח את אבני המיל לאורך הגבול המדיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ