מכירת חיסול לחרדים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בפעם הבאה שבה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יהלל את העלייה לישראל ויקרא ליהודים ברחבי העולם, כולל אלה שההלכה לא מכירה בהם כיהודים, לעלות ל"בית הלאומי", יש לזכור את היום שבו בגד בעלייה, וירק בפרצופם של יותר מ–350 אלף אזרחי ישראל — עולים חדשים, ילדיהם ונכדיהם המוגדרים "חסרי דת" — שממלאים את כל חובותיהם למדינה.

אתמול ביטל נתניהו, לדרישתן של ש"ס ויהדות התורה, את רפורמת הגיור שאישרה ממשלתו הקודמת ונועדה לאפשר גם לרבני ערים להקים בתי דין לגיור — צעד קטן כלפי מי שבכל זאת, למרות כל החששות המוצדקים מהתהליך, מוכן לתת אמון בגיור הממלכתי. זו רק אחת משרשרת החלטות בענייני דת ומדינה שהתקבלו אתמול, שבכולן הבהיר נתניהו באופן ברור: הישרדותו הפוליטית חשובה יותר מהאינטרס הלאומי.

את היום הזה כדאי להזכיר גם ליו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שבנובמבר האחרון, לאחר שרפורמת הגיור עברה בממשלה, התפאר במהלך (שלא הוא הוביל), ואמר: "עתיד העם היהודי הוא לא נושא לקומבינות פוליטיות של קיצונים משני הצדדים". קומבינה פוליטית זו ההגדרה המדויקת של מעשי בנט, שגם אם הוא מצביע נגד בממשלה כדי להשקיט את מצפונו — בפועל הוא זונח גם את העולים וגם את מצביעי הבית היהודי שהתפתו להצהרותיו החלולות על "אחינו המתגיירים".

לש"ס וליהדות התורה יש יחד 13 מנדטים, ו–48 החברים הנותרים בקואליציה מאפשרים להן, ללא קרב, לממש את כל מאווייהן בענייני דת ומדינה: הקשחת מונופול הרבנות על הכשרות, הידוק שליטת הרב הראשי על הליכי הגיור בישראל, ולקינוח — העברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות, שבשליטת ש"ס.

המצב הקיים טרם השינויים אינו אידיאלי. הגיור הממלכתי נמצא בנסיגה מתמשכת, בין היתר עקב מעשיהם ומחדליהם של ראשי הממשלה האחרונים — נתניהו ואהוד אולמרט. בתי הדין הרבניים נמצאים בקיפאון, בין היתר משום שמשרד המשפטים, שהיה ממונה עליהם מאז 2004, נכשל בכל ניסיונותיו להביא למינוי דיינים ולשפר את המערכת.

ממשלה אחראית היתה מטלטלת את המערכות האלה, ולא משקמת את העסקה הישנה והרעה שבה השלטון מוסר את ניהול שירותי הדת לידי המפלגות החרדיות בעבור שקט פוליטי. המשותף לכל שלוש ההחלטות — בעניין הכשרות, הגיור ובתי הדין — הוא שאין להן שום הצדקה עניינית, זולת הישרדות פוליטית, נזיד עדשים שנתניהו מגיש לחרדים כדי לשרוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ