לשפר את מתווה הגז

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ישראל יצאה לפני כחצי שנה במהלך לשינוי פני שוק הגז הטבעי, במטרה להשיג שלוש מטרות עיקריות: הגדלת היצע הגז והיתירות שלו, על ידי פיתוחם של מאגרים נוספים ושדרוג התשתיות; הפחתת מחיר הגז כך שהציבור יוכל ליהנות מבשורת התגליות באמצעות הורדת יוקר המחיה; ופתיחת שוק הגז לתחרות, תוך ריסון עוצמתו הכלכלית והפוליטית המסוכנת של מונופול דלק ונובל אנרג'י.

שלוש המטרות האלה לא נועדו לשרת רק את הציבור הישראלי. בעקיפין, השגתן היתה חשובה גם לחברות הגז. גם דלק ונובל מעוניינות להמשיך בפיתוח רישיונות הקידוחים שלהן. גם הן יודעות, כי ללא אכיפת המונופול ואסדרת פעילותן המסחרית בשוק – מרחפת ותרחף מעל לראשן מחאה ציבורית, שלא תאפשר להן יציבות רגולטורית ארוכת טווח.

מדור הזירה

ולמרות זאת, מסיכומי הדיונים שניהלה הממשלה מול חברות הגז עולה, כי ככל שהתקדם המשא ומתן בין הצדדים, התרחקה הממשלה מיעדיה המקוריים. המתווה שהציגה הממשלה בשבוע שעבר לא מבטיח את פיתוח מאגר לוויתן במועד הדרוש למשק הישראלי. הוא לא כולל ביטחונות מצד בעלי המאגר לעמידה בלוחות הזמנים, וכולל ויתור על מנופי לחץ ממשלתיים כדי לאכוף זאת. הוא חסר גם מנגנונים שיעודדו את החברות להתחיל בפיתוח מהיר של לוויתן.

בנוסף, המתווה לא מבטיח מחיר גז תחרותי למשק הישראלי, שכבר כיום צורך גז במחיר יקר יחסית, בעיקר על רקע הצניחה במחירי האנרגיה בעולם. יתירה מזאת: המתווה מבטיח עלייה קבועה במחירים באמצעות הישענות על מנגנוני ההצמדה הדרקוניים והמנופחים מחוזי תמר, הבולטים בשיעורם הגבוה ביחס לסביבת הריבית האפסית בעולם. לבסוף, המתווה לא מפרק את מונופול הגז – אלא רק מתיימר להצר את היקפיו בעוד שש שנים, וגם אז, לתקופה מוגבלת בלבד.

הממשלה מתנאה, כי המתווה שהושג הוא בעל חשיבות אסטרטגית וגיאו-פוליטית,  שכן הוא מבטיח יצוא גז מישראל לשכנותיה. אולם הישג זה, המתבסס על התרת יצוא ממאגר תמר הפעיל, עוד לפני חיבור מאגר לוויתן אל החוף, עלול להתגמד לנוכח סיכון ביטחונה האנרגטי של ישראל, הנשען על צינור אחד ממאגר אחד.

בממשלה מסכימים, כי המתווה שעליו סוכם מול חברות הגז אינו מיטבי, אך טוענים כי זהו המירב שניתן היה להשיג. ואולם בבואם לעצב תנאים כלכליים, חברתיים ופוליטיים למשך עשרות שנים, ואף לגונן עליהם באמצעות חסינות רגולטורית תקדימית – יש לדרוש מהם מאמץ נוסף כדי להביא לציבור אותו הם מייצגים תוצאה טובה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ