מראית עין של דמוקרטיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הוועדה למינוי שופטים נחשבת לנכס צאן ברזל של שלטון החוק בישראל, הודות להרכבה המאוזן: שרת המשפטים ושר נוסף, שני חברי כנסת, שני נציגים מלשכת עורכי הדין ושלושה שופטים של בית המשפט העליון. הרכב זה מבטיח שרוב חברי הוועדה הם משפטנים שאינם מהזירה הפוליטית, ומנגד — ייצוג משמעותי לרשות המבצעת והמחוקקת.

הנוהג בכנסת לאורך שנים היה, שמבין שני נציגי הכנסת בוועדה אחד נבחר מהקואליציה והשני מהאופוזיציה. נוהג זה בא להבטיח מגוון של דעות וייצוג למיעוט הפוליטי, כשבפועל הקואליציה מיוצגת על ידי שלושה חברי ועדה: שני שרים וח״כ. אך עתה נוהל זה עומד בפני הפרה מהותית: במסגרת ״דיל״ שנרקם בין ראש הממשלה לאביגדור ליברמן, הקואליציה תתמוך במועמדותו של ח״כ רוברט אילטוב מישראל ביתנו לשמש כנציג האופוזיציה בוועדה.  

כך ישמר פורמלית הנוהג של ח"כ מהקואליציה וח"כ מהאופוזיציה, אך מהותית יישבו בוועדה שני נציגים מהימין. הקואליציה עושה באמצעות ישראל ביתנו שימוש ציני בנוהג החוקתי, כאשר נציג האופוזיציה אינו מהגוש הלעומתי לקואליציה. מצב כזה — בחירת נציג שהוא מהאופוזיציה שמימין לממשלת ימין — כבר היה בעבר: אורי אריאל נבחר לוועדה כשהיה ח״כ מטעם האיחוד הלאומי.

אין זה סוד שחלקים נרחבים מהקואליציה, לרבות שרת המשפטים איילת שקד, יו״ר הוועדה, מעוניינים להחליש את בג"ץ ולמזער את השפעתו בהגנה על זכויות אדם. לאור זאת, המחיקה מהותית של נציגות האופוזיציה האידיאולוגית מטרידה במיוחד. 

העסקה הנוכחית מסמנת את דרכה של הממשלה, שמעדיפה את עריצות הרוב על פני דמוקרטיה מהותית. ח"כ אליטוב הוא בבחינת מראית עין של נציג אופוזיציה, כשם שהמשטר בישראל הוא בבחינת מראית עין של דמוקרטיה. לכן מוטב להפסיק את נשף המסיכות הציני הזה, ולתמוך בבחירת מועמד מהאופוזיציה המהותית, שנמצאת שמאלה מהקואליציה, ושאינה כוללת את חברי ישראל ביתנו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ