כתם בספר החוקים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

היום תעלה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק של ח"כ שרון גל מישראל ביתנו, המבקשת לאפשר הטלת עונש מוות על רוצחים במהלך פעולת טרור. הצעה זו, שבה תומך יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מבקשת להכניס את ישראל לרשימת המדינות המוציאות להורג, כגון סין, צפון קוריאה ואיראן, ומתבססת על נימוק עיקרי: הצורך בהרתעת המחבלים מפני פעולות טרור, והעובדה שישראל משחררת לעתים מחבלים בטרם ריצוי עונשם.

עונש מוות נחשב במשפחת המדינות הדמוקרטיות — למעט החריג של מדינות מסוימות בארצות הברית — לעונש בלתי אנושי ואכזרי. בישראל אמנם קיים עונש מוות בכל הנוגע לפושעים נאצים, השמדת עם ובגידה, אך למעט החריג של משפט אייכמן לא נעשה בו שימוש בפועל.

אין שום ביסוס מחקרי לטענה כי הטלת עונש מוות אכן מובילה להרתעה ולהפחתת הפשיעה. קל וחומר כאשר מדובר במחבלים טרוריסטים, אשר מסכנים ממילא את חייהם בפעולה וגם חשופים לעתים לסיכון של "סיכול ממוקד". יש מקום להניח שהם לא יורתעו מהסיכון של גזר דין מוות שיוטל עליהם.

הטענה כאילו כדי לסכל את הפרקטיקה של שחרור אסירים טרם זמנם תתחיל ישראל להוציא להורג מקוממת במיוחד. העובדה שהמדינה לא מסוגלת לקבל החלטות רציונליות (לשיטת המציעים) במו"מ לשחרור שבוייה היא בסיס רעוע מאוד להצדיק עונש מוות. וממילא, עד שיורשעו הנאשמים ועד שיוצא גזר הדין אל הפועל, מה ימנע מארגוני הטרור לחטוף חיילים או אזרחים ולדרוש את שחרורם של הנידונים למוות בטרם יבוצע גזר הדין?

ההצעה כוללת גם הוראה תמוהה באשר למשפט הצבאי בשטחים. לפי הצעת החוק, שר הביטחון "יורה" למפקד הצבאי בשטחים להוציא צו שלפיו, בין היתר, גזר דין מוות לא יהיה ניתן להמתקה כלל, בניגוד למצב היום, שבו למפקד הצבאי יש סמכות כזאת. מעבר לעובדה שהכנסת אינה הריבון בשטחי יהודה ושומרון אלא המפקד הצבאי, כל עונש ללא אפשרות של חנינה או המתקה סותר מושכלות יסוד בדין הפלילי במדינת חוק.

גזר דין מוות ללא אפשרות להמתקה סותר באופן ישיר את אמנת ז'נווה הרביעית, העוסקת בהגנת אזרחים בימי מלחמה. החלת דין דרקוני כזה באופן סלקטיבי על אוכלוסייה פלסטינית הנמצאת תחת שליטת ישראל היא מעשה מפלה ומקומם, שיעורר, ובצדק, תגובה נזעמת כלפי ישראל בעולם. אבל חשוב מכל, המסר שעולה מפעולה של המתה מכוונת של אדם הוא של זילות הערך של חיי אדם ושל כבוד האדם. ועדת השרים צריכה לדחות הצעת חוק מיותרת זאת, שעלולה להיות כתם בספר החוקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ