אופוזיציה בשירות נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הסכם המעצמות עם איראן, שנחתם השבוע בווינה, הולך ונהפך לתירוץ מושלם למימוש השאיפות הפוליטיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג.

המגעים המתנהלים בין השניים להקמת ממשלת אחדות החלו עוד לפני החתימה על ההסכם (יהונתן ליס, "הארץ", אתמול). אולם הסכם הגרעין, המשווק בישראל על ידי נתניהו ושליחיו כמקבילו העכשווי של הסכם מינכן, עשוי להכשיר את השרצים שהיו למורשת של ממשלות נתניהו — העמקת הכיבוש, סרבנות השלום והרס הדמוקרטיה מבית.

תגובת האופוזיציה להסכם, המתעלמת מההזדמנויות שבצדו, מרוקנת מתוכן את המשמעות של אופוזיציה במדינה דמוקרטית. "ההסכם שנחתם הוא הסכם רע, המסכן אינטרסים ביטחוניים שלנו", החרה החזיק אחרי נתניהו "יו"ר האופוזיציה", שאף התנדב לנסוע לוושינגטון כדי לסייע בהשגת הפיצוי הביטחוני לישראל, כאילו היה נציג בכיר של הממשלה.

על הרצוג התעלה יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שתקף את ההסכם בחריפות, ואף השווה את נתניהו לגולדה מאיר אחרי מלחמת יום הכיפורים. לפיד, שאינו שותף רצוי בממשלה ולא ייהנה מכיבודיה, ממשיך את חתירתו ימינה במטרה לתקן את כישלונו בבחירות. אחרי שהתגולל בפראות על "שוברים שתיקה", אימץ לפיד את טקטיקת ההפחדה וההגזמה של נתניהו בנוגע להסכם עם איראן.

את לפיד ניתן לפטור כעוד פוליטיקאי ציני, המנסה לעורר תשומת לב. אבל הרצוג, שנבחר כדי להוות חלופה לשלטון נתניהו, מסתמן כמי שמוליך שולל את בוחריו. סיעתו נמנעת שוב ושוב מלעמוד בפני התהליכים ההרסניים שמובילה הממשלה. פעולות כמו מנוסת חבריה מההצבעה על ביטול סעיף בחוק האזרחות מעוררות את השאלה במה בעצם נבדלת האופוזיציה משלטון הימין הקיצוני. הכחשותיו הנמרצות של הרצוג בדבר חבירה לנתניהו נשמעות בלתי משכנעות, כשהפער בין עמדותיהם נמחק.

הבחירות הוכיחו שחלק גדול מהציבור מתנגד לדרך של נתניהו. על הרצוג לייצג את מי שבחרו בו, ולא להשתמש בקולותיהם כדי לרצף את המשך שלטונו המזיק של ראש הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ