עד שישחק ערבי בבית"ר

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההתפרעות של אוהדי בית"ר ירושלים בבלגיה אינה צריכה להפתיע איש. אותו "קומץ" מפורסם, שאינו קומץ אלא קבוצה גדולה בת כמה אלפי אוהדים, השתלט מזמן על האגודה והפך אותה לבת ערובה של תפישות גזעניות, הנתמכות בפעולות אלימות, שאינן נענות בהתנגדות משמעותית מצד הגופים המוסדיים.

אוהדי בית"ר החלו במסע ההרס שלהם, כשהסתובבו ברחובות שרלרואה והתעמתו עם אוהדי הקבוצה המקומית. למשחק עצמו הגיעו מצוידים בדגלים של תנועת כך, שנתלו בגאון ביציע לצד דגלי ישראל. המשחק הופסק כבר בתחילתו לאחר שזרקו עשרות אבוקות למגרש. בסיום השליכו חפץ שפגע בשוער הבלגי וגרם לדימום בראשו. כל זה לא מנע משחקני בית"ר לרוץ לעבר יציע הגזענים ולמחוא להם כפיים.

שרת התרבות והספורט מירי רגב מיהרה לגנות את התנהגות אוהדי בית"ר, שלטענתה "הכתימו מדינה שלמה". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו טרח להוציא הודעה, שבה הסביר, כי "לא ניתן לאוהדי בית"ר לפגוע בתדמית המדינה". ואולם, הבעיה אינה תדמית ישראל בעולם, אלא הגזענות הממשית שמתודלקת בדיוק על ידי אותם גורמים שכעת מגנים אותה.

נתניהו ורגב טובלים ושרץ בידם: דווקא הם, באמירותיהם הגזעניות ("ערבים נוהרים לקלפי"), בהתנהלותם בשטח (איום על תקצוב מוסדות תרבות ערביים) ובפעולות החקיקה האנטי דמוקרטיות, שמאפיינות את הממשלה שבראשה הם עומדים — מעניקים רוח גבית ולגיטימציה לתופעה שנקראת בית"ר ירושלים.

בשבועות האחרונים מוביל מדור הספורט של "הארץ" פרויקט שכותרתו "עד שישחק ערבי בבית"ר". מטרתו היא לשבור את חומת הגזענות שמאפיינת את אחד המועדונים הוותיקים בישראל, שבמהלך 79 שנות קיומו לא מצא לנכון להחתים שחקן ערבי.

ואמנם, ככל שנוברים בסיבות ובמניעים להתנהלות הגזענית של בית"ר ירושלים, מתקבל הרושם שהבעיה טמונה דווקא ביחס הסלחני של כל גורמי המעטפת — מההתאחדות לכדורגל, דרך מינהלת הליגה וכלה בדרגים המיניסטריאליים. אלה, בתירוצים שונים ומשונים, נותנים יד לתופעה ומאפשרים אותה, בין אם בקריצת עין, בין אם במתן הסברים פתלתלים ומתחמקים ("אין שחקן ערבי שמתאים מקצועית").

לכן הגיעה העת להפסיק לדבר על תדמית, כמו גם על "חינוך" ו"תהליכים", ולהתחיל לפעול באופן מעשי. לצד ענישה קשה על גילויי גזענות, צריך להציב בפני בית"ר ירושלים חלון זמן מוגבל, שבמהלכו תחויב להחתים שחקנים ערבים, גם במחיר של עימות קשה עם הקהל. במקום לגנות, הגיע הזמן לפעול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ