שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רפורמה חיונית בצה"ל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון לא מציעה להסב את המשק הישראלי מתותחים לחמאה, או לגמד את צה״ל ולהסיט את משאביו לחיזוק השירותים החברתיים. הדו״ח שפירסמה אתמול הוועדה בכלל מציע להגדיל את תקציב הביטחון. אך חשיבותו איננה בחשבונאות, אלא ברפורמה הנועזת והחיונית שמחבריו מציעים להנהיג בצה״ל.

הרפורמה הכרחית כדי להתאים את צה״ל לאתגרי העתיד, הביטחוניים והחברתיים, וכדי לעצור את הדימום הכספי שמאיים לקבור תחתיו את תקציב המדינה, אם יימשך הגידול הלא מבוקר בהוצאות הפנסיה של משוחררי צבא הקבע, או בהטבות לנכים שלא נפגעו בפעילות מבצעית.

אלוף (מיל׳) יוחנן לוקר וחבריו לוועדה אינם פציפיסטים רדיקלים או ״נערי אוצר״ שלא בקיאים באתגרים הביטחוניים, אלא אנשי הממסד, שחותרים לחיזוק הצבא מבלי למוטט את החברה והמשק. הם מבינים שגיוס החובה הנוכחי טומן בחובו אבטלה סמויה, ועדיף שהחיילים ישתחררו אחרי שנתיים, ויוכלו להקדים את לימודיהם והשתלבותם בשוק העבודה. הוועדה גם גילתה שצה"ל איבד את השליטה בהתנפחות צבא הקבע.

ההצעה הנועזת ביותר של ועדת לוקר נוגעת לשינוי מודל הגמלאות של משרתי הקבע וביטול ״פנסיית הגישור״ שהופכת את צה״ל למקום העבודה המתגמל ביותר בישראל, במחיר של איבוד השליטה בהתנפחות תקציב הביטחון. ההטבות יישמרו ללוחמים ולמפקדים שיתמידו בשירות מבצעי, ויישללו מעובדי משרדים ומנהלה, הנהנים מהטבות מפליגות בהשוואה לעובדים אזרחיים מקבילים במגזר הציבורי. באותה רוח מאמצת הוועדה את דו״ח גורן, שהציע רפורמה בתשלומי ההעברה לנכי צה״ל, ומציעה להפריט משימות אחזקה ושירותים שנשארו בצבא מתוך הרגל.

מערכת הביטחון יצאה למאבק ציבורי נגד מסקנות לוקר, ומאיימת כדרכה בחורבן הצבא והמדינה, ובקרב משפטי על שמירת ההטבות הפנסיוניות ותנאי השירות המפליגים. הרמטכ״ל גדי איזנקוט פועל כראש ועד העובדים החזק במדינה, ובניסיון לרכך את השפעת דו״ח לוקר, הציג גרסה דהויה של ״רפורמה״ שעיקרה ויתור על אנשים ויחידות מיותרים — אך בלי לשנות את המבנה המעוות של המערכת.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צריך לאטום אוזניו לאזהרות הריקות של איזנקוט ושר הביטחון משה יעלון, ולכפות על הצבא את יישום ההמלצות. אחרת יקרוס צה״ל, לא בגלל אובדן המוטיבציה של קציניו, כפי שמזהיר הרמטכ״ל, אלא בגלל העול התקציבי והחברתי שמודל השירות הנוכחי מטיל על החברה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ