פיצוי בינוי למתנחלים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ממשלת ישראל, השרויה כעת במאבק בינלאומי שמטרתו לסכל את הסכם הגרעין עם איראן, ובשעה שחרם רשמי ובלתי רשמי מצד חברות ומדינות באירופה מאיים על כלכלתה, החליטה, שהצעד ההולם ביותר להיאבק על עמדתה הוא לאשר בנייה של מאות דירות בהתנחלויות.

על פי ההחלטה הזאת, מועצת התכנון במינהל האזרחי אישרה אתמול תוכניות לבנייה של 886 יחידות דיור בגדה. כמו כן צפויה מועצת התכנון להלבין 179 יחידות דיור שנבנו בלא היתר לפני 20 שנה, לממש את הסכם הכניעה שחתמה עם המתנחלים בשנת 2012, לאשר בנייה של שני מבני מגורים בבית אל, במקום אלה שבג"ץ הורה להרוס, ולאשר תוכניות לבניית יחידות דיור במעלה אדומים, בגבעת זאב, בפסגות ובבית אריה.

על פי דיווח של חיים לוינסון ("הארץ" שלשום), חבילת אישורי הבנייה הפרועה הזאת נועדה ככל הנראה להפיס את דעת המתנחלים, המוחים על החלטת בג"ץ, וגם להתגונן אל מול טענותיהם, ולפיהן הממשלה הפסיקה לאשר בנייה בשטחים.

אכן, ההחלטה לאשר את תוכניות הבנייה מעידה כאלף עדים על כך שהממשלה לא רק שאינה מפסיקה את הבנייה בשטחים, אלא שהיא תשקיע כל מאמץ כדי לנער מעליה כל צל של חשד שהיא פועלת בניגוד לתביעות של המתנחלים.

לא יהיה זה חידוש לקבוע, שממשלת ישראל הפכה את מדינת ישראל לשלוחה של מדינת המתנחלים. ספק אם יש בישראל קבוצת אזרחים היכולה לדרוש פיצוי כלשהו, קל וחומר לא נדיב לב כל כך, על בנייה בלתי חוקית. ספק אם זכור מקרה, שבו הממשלה טרחה לתמרן את בג"ץ באופן נלוז כל כך, עד כדי ריקון החלטותיו מתוכן, בעבור קבוצת אזרחים ישראלים המתגוררים בתוך הקו הירוק.

אבל בשם ריצוי הימין הקיצוני מוכנה הממשלה הזאת לרמוס לא רק את תקציב המדינה, אלא גם את הערכאה השיפוטית העליונה. ערכאה, המנסה עדיין לשמור על השפיות החוקתית של המדינה.

אישור תוכניות הבנייה אינו יכול להיות חלק מדיאלוג פרטי בין הממשלה לבין המתנחלים, בין ימין לבין ימין קיצוני, וגם לא לשמש זירה לתחרות בין שרים. בנייה בהתנחלויות היא הימור מסוכן על עתיד מדינת ישראל, על קשריה עם מדינות העולם ועל תדמיתה בעיני אזרחיה.

הממשלה הזאת, היוצרת שתי מדינות יהודיות — האחת בתוך הקו הירוק והאחרת מחוצה לו — אמנם מחזקת את אחיזתה בהתנחלויות, אבל מאבדת את הלגיטימיות שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ