אטימות מופקרת בקריה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר הביטחון, משה יעלון, סירב להתייצב לדיון שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו על תקציב הביטחון, בגלל השתתפותו של אלוף (מיל') יוחנן לוקר, שעמד בראש הוועדה לבחינת התקציב. "אינני מנהל דיון עם פקידים", הסביר. תגובתו הילדותית מעמידה באור מגוחך את הקמפיין התוקפני שהוא מנהל לצד הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, לשימור תנאי השירות של משרתי הקבע וגמלאי צה"ל. במקום להתמודד עם המציאות הקשה שחשפה הוועדה — כשל ניהולי מתמשך במערכת הביטחון, שאיבדה שליטה בתקציב ובכוח האדם שלה — הופכים ראשיה את המחלוקת לסכסוך אישי, כאילו נעלבו מלוקר.

דו"ח לוקר חייב לזעזע כל אזרח שדואג לביטחון המדינה. הוא מציג מערכת שמתנהלת בשיטת "קוסט פלוס פלוס", שאין לה מושג מדוע תפחו שורותיה באנשים מיותרים, ושאדישה לחלוטין לעול הכלכלי שהיא מטילה על המשק האזרחי בישראל. הוועדה לא נגעה בעניינים מבצעיים, אבל תוצאת הניהול הכושל נחשפה לעין כל במלחמת הקיץ שעבר בעזה: צה"ל לא ניצח את צבא הגרילה והרקטות הקטן של חמאס אפילו אחרי 50 ימי לחימה, למרות יתרון מוחלט באוויר והפעלת עוצמת אש אדירה. צבא בזבזני שעסוק בשיפור הפנסיה של קציניו ונגדיו, מתקשה לספק לאזרחי המדינה את הביטחון הראוי. זאת האמת, ואסור לטייח אותה תחת קלישאות כמו "צבא העם" ו"אהבת המולדת".

הפתרון שמציע לוקר, לבנות צבא יותר מקצועי ופחות "עממי", ולתגמל את אנשיו לפי תרומתם תוך קיצוץ הטבות מוגזמות, יחייב להפנות עורף למסורת שזמנה עבר, ולהנהיג רפורמה עמוקה בצה"ל ובהמשך גם בגופי הביטחון, המודיעין והגרעין האזרחיים.

הטחת עלבונות שווא בלוקר לא תפתור את הבעיות שחשף, ולא תחזק את יכולות צה"ל מול אויבי ישראל. במקום שיתגאו בקבורתו הצפויה של הדו"ח, יעלון ואיזנקוט צריכים להירתם בכל מרצם למשימה החיונית של שיקום צה"ל ובנייתו מחדש כארגון מודרני, יעיל ואפקטיבי. ואם יסרבו, נתניהו צריך לכפות עליהם את השינוי. התעקשותם להנציח את הקיים, בכיסוי של צעדי "רפורמה" שטחיים, רק תכביד על צה"ל בהתמודדות הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ