טבעו של הימין הקנאי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

משה (בוגי) יעלון הוא חייל ממושמע. אמרו לו לבחור בחבר הכנסת רוברט אילטוב כאחד משני נציגי הכנסת לוועדה למינוי שופטים, ויעלון הצדיע והצביע. אמנם אילטוב משתייך לסיעת ״ישראל ביתנו״ שבאופוזיציה, שמנהיגה אביגדור ליברמן מנגח את הממשלה בכל הזדמנות, מאגף אותה מימין ולוטש עין לתיק הביטחון שבידי יעלון, אבל פקודה היא פקודה ועסקה היא עסקה. לימין, זה שבתוך הממשלה וזה שמחוצה לה, היה חשוב להשיג שליש חוסם במינוי השופטים, גם במחיר כיפוף הדמוקרטיה ונישול האופוזיציה האידיאולוגית. מאמציו של בנימין נתניהו להרחיב את ממשלתו, המתמקדים כעת בליברמן, באילטוב ובארבעת חבריהם לסיעה, גברו על שיקולי מוסר וגייסו את חברי הקואליציה להכשיר את הדיל הפגום.

אלא שלאחר בחירתו התברר שאילטוב אינו סתם חייל אלמוני בשורות הפוליטיקה, אלא גם איש עקרונות, שאחד מהם הוא הדרישה שמועמדים לתפקידי שופטים ימלמלו את הנוסח המלא של ההמנון הלאומי, כולל השורה ״נפש יהודי הומייה״. לא ישיר — לא ישפוט. בין המתקוממים על הבל זה היה גם יעלון. אף שלא הביע כל חרטה על הצבעתו בעד אילטוב, פרסם יעלון הודעה לפיה "מי שדורש ממי שאינו יהודי לשיר 'נפש יהודי הומייה' כתנאי להשתלבות בחברה, מסית בזדון נגד אוכלוסייה שלמה ופוגע קשות במרקם החיים במדינת ישראל". הודעה זו גירתה את אילטוב לתגובה ציונית הולמת: הוא כינה את יעלון, ראש אמ"ן ורמטכ"ל לשעבר, ״פוסט ציוני״. זה טבעו של הימין הקנאי, שלעולם יימצא בו קוטב טהור עוד יותר בקיצוניותו, וקורבן חדש להוקעה, גם כזה שלא חשב כי נאמנותו תוטל אי פעם בספק.

מבחן ההמנון של אילטוב מביא עד אבסורד את הדימוי העצמי המוצהר של ישראל כמדינה ״יהודית ודמוקרטית״. הכנסת כריבון, נבחרת באופן דמוקרטי ובוחרת באופן דמוקרטי נציג לוועדה למינוי שופטים, התובע מאזרחים שאינם יהודים להתחזות לבעלי נפש יהודית.

כקורא שקדן של נפתלי הרץ אימבר, ידוע בוודאי לאילטוב שמשורר ההמנון טרח למקם את נפשו ההומייה של היהודי בתוככי הלב. לא כל היהודים הם ישראלים, ולא כל הישראלים הם יהודים. די בכך שבעלי תפקידים רשמיים, האמונים על כיבוד סמלי המדינה, ייצאו ידי חובתם, מבלי לעשות שקר בנפשם. יש לקוות כי יעלון, ויתר חבריו בימין, הבינו את המסר מהשיעור שקיבל. החרב הלאומנית, לאחר ניסיונותיה הבלתי פוסקים לפגוע בערבים ובמי שאינם נמנים עם המחנה הלאומי, במוקדם או במאוחר, תופנה גם נגדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ