מגינויים למעשים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הרצח של שירה בנקי בת ה–16 ודקירתם של חמישה בני אדם, שכל חטאם היה השתתפות במצעד הגאווה בירושלים, גררו ביטויי זעזוע וגינויים מכל קצות הקשת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בסרטון שפירסם עם היוודע דבר מותה של בנקי: "שירה היתה נערה אמיצה. היא נרצחה בידי בן עוולה, מכיוון שהיא תמכה ברעיון פשוט: שכל אחד ואחת זכאים לחיות את חייהם בכבוד ובביטחון".

ואולם, המציאות החוקית והפוליטית בישראל אינה מתיישבת עם מסרי השוויון של נתניהו. מעבר לעובדה, שסגן יו"ר הכנסת הוא האיש שאירגן את "מצעד הבהמות" כתגובה למצעד הגאווה בירושלים, ושבתפקידי שרי החינוך והמשפטים מכהנים נציגים ממפלגתו — זו שמכשילה באופן עקבי ניסיונות חקיקה להענקת זכויות שוות ללהט"בים — הרי שגם ספר החוקים הישראלי סובל עדיין מסימני אפליה מבישים נגד חברי הקהילה.

חקיקה פרו להט"בית לא תמגר כבמטה קסם את השנאה והבורות הרווחות עדיין בחברה הישראלית, כפי שהוכיח הרצח בשבוע שעבר — אבל היא תעביר מסר ולפיו מדינת ישראל רואה בלהט"בים אזרחים שווים, ותשלול את הלגיטימציה שיש להומופוביה ולפשעי השנאה שבצדה. אי אפשר מצד אחד להתגאות מעל כל במה בעולם בשוויון שממנו נהנית לכאורה הקהילה הגאה בישראל, כפי שעושה נתניהו, ומצד אחר, להנציח את האפליה החוקית, המעבירה את המסר שלפיו הלהט"בים נחותים על פי החוק.

לצד פעולות חינוכיות וציבוריות למיגור דעות קדומות נגד הקהילה, יש צורך ברפורמה חוקית, שתכלול את השינויים הבאים: הנהגת נישואים אזרחיים, או לכל הפחות ברית זוגיות שוויונית, הפתוחים באופן שוויוני לבני זוג מאותו מין; שינוי חוקי הפונדקאות והאימוץ, באופן שישים קץ למדיניות האפליה הנהוגה כלפי להט"בים; תיקון חוק הירושה, כך שיכלול את המלים "בני זוג" במקום "גבר" "ואשה" ויעגן בחוק את פסיקת בית המשפט בתחום; הוספת איסור מפורש על אפליה על רקע זהות מגדרית לכל חוקי האפליה; מתן אפשרות לטרנסג'נדרים לשנות את רישום המגדר שלהם במשרד הפנים גם ללא פרוצדורה רפואית, ונקיטת מהלכים נוספים במערכת הבריאות ובמשרד הפנים, כדי להקל עליהם; תיקון הפרק בחוק העונשין העוסק בהסתה לגזענות, כך שיכלול גם הסתה לשנאה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית.

קידום חקיקה ופעילות ציבורית יוכיחו, כי מלות הגינוי והזעזוע של הפוליטיקאים אינן חלולות, וכי פשעי שנאה יקבלו את המענה הראוי להם באמצעות זירוז מימושו של רעיון השוויון, שלו ראויים כל האזרחים במדינה דמוקרטית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ