יונה יהב מתקרנף

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

עיריית חיפה והעומד בראשה, יונה יהב, מרבים להתנאות בדו־קיום בעיר, שהוא בגדר "מגדלור באפילה" במציאות הסכסוך. ואולם עתה מתברר שעיריית חיפה היא מנושאות הדגל במלחמת ההשתקה והצנזורה התרבותית שהוכרזה על יוצרים בישראל.

להחלטה מלפני כשלושה חודשים להקפיא את התמיכה התקציבית בתיאטרון אל־מידאן שבעיר, בעקבות העלאת ההצגה "הזמן המקביל" המבוססת על סיפור מחייו של ואליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפה וברצח החייל משה תמם, ויושב בכלא כבר 30 שנה, הצטרפה באחרונה החלטת שני מוסדות עירוניים, הסינמטק ומוזיאון טיקוטין, למנוע הקרנת סרטים העוסקים בנכבה.

פרשת אל מידאן משקפת התנהלות עירונית מדאיגה, שעיקרה כניעה להלכי רוח לאומניים. לאחר ההודעה על הקפאת התמיכה בתיאטרון, הקים יהב ועדה לבחינת תקצובו. הוועדה המליצה לחדש את התמיכה, משום שלא מצאה כל פגם בתכני ההצגה, אולם הביעה מורת רוח מכך שאל־מידאן משכיר את אולמותיו לגופים "שנויים במחלוקת, שאינם פועלים תמיד על פי רוח ההבנה והשיתוף של חיפה". ב–1 ביולי החליט יהב לחדש את התמיכה בתיאטרון. אך זמן קצר לאחר הודעתו נציגי הליכוד והבית היהודי בוועדה חזרו בהם מההמלצות, ויהב שינה את דעתו וקבע, שהתמיכה תוקפא עד לבחינת היועץ המשפטי של העירייה, ותוצאות השימוע שייערך לתיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ביום ראשון הקרוב.

מניעת הקרנתם של הסרטים משקפת התנהלות מתקרנפת של יהב. עמותת "זוכרות", שיזמה פסטיבל סרטים קצרים העוסקים בנכבה, פנתה לסינמטק, השייך לחברת אתו"ס (החברה לאמנות, תרבות וספורט בחיפה, שיהב מכהן גם כיו"ר שלה), ולמוזיאון טיקוטין, השייך לחברת מוזיאוני חיפה, בבקשה להקרין את הסרטים באולמותיהם, לאחר שכבר הוקרנו בתל אביב, אך נדחתה שוב ושוב, בתירוצים שונים. כאשר פנתה באופן אנונימי, נענתה כי האולמות פנויים להשכרה לכל דורש, בכמה תאריכים אפשריים.

ראש עיר המוביל דו קיום אמיתי היה עומד כחומה בצורה מול המסע להשחרתו של תיאטרון אל מידאן, ומגן על חופש הביטוי, המחשבה והיצירה בו. הוא לא היה שוקל אפילו לבטל את התמיכה בגלל השכרת האולם מדי פעם לגורמים הפועלים במסגרת החוק, גם אם עמדותיהם אינן מקובלות עליו. ראש עיר המאמין בפלורליזם לא היה מתנדב לשמש קומיסר תרבות המעודד להשתקה לאומנית.

על יהב לחדש מיד את התמיכה באל־מידאן. הוא חופשי לערוך כל בדיקה שיחפוץ בה, אך מבלי לפגוע בחופש הביטוי. כמו כן עליו להבטיח, שפסטיבל סרטי הנכבה יתקיים בחיפה, כך שתושבים המעוניינים בכך יוכלו לצפות בסרטים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ