ההרס העצמי של צה"ל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

דו"ח מבקר המדינה על תקציב הביטחון, שפורסם שלשום, מתאר שיאים של ניהול כושל וזלזול בכספי ציבור בפיקוד הבכיר של צה"ל, ופיקוח כושל של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על התנהלות הצבא. המבקר, יוסף שפירא, מצא שתוכנית ההתייעלות, שהיתה נדבך מרכזי בהמלצות ועדת ברודט מהעשור שעבר, הושלכה לפח. ועדת ההיגוי לביצוע ההתייעלות התכנסה רק פעם אחת, המינהלת שהיתה אמורה להנהיג את התהליך לא הוקמה מעולם, והכפופים הבינו היטב את המסר שנשלח אליה מלמעלה: חבל להתאמץ לחסוך במשאבים. במקום לקצץ 10 מיליארד שקל, כפי שנקבע בדו"ח ברודט, הצבא חסך רק 3.8 מיליארד — והחיסכון הזה נעשה בתחומים חיוניים כמו כשירות ומוכנות למלחמה, בשעה שתקני כוח האדם בצבא הקבע רק הלכו ותפחו.

נתניהו לא כינס אפילו דיון אחד על התייעלות הצבא, ואולי גם לא היה צריך, כי מאז שובו לשלטון הוא פעל בעקביות להגדלת תקציב הביטחון על חשבון השירותים החברתיים. נתניהו זכר, כנראה, את חילוקי הדעות שלו עם צמרת הצבא בכהונתו הראשונה, והעריך שהם פגעו בדימויו הציבורי ואולי תרמו לסילוקו מהשלטון. ריפוד צה"ל בתקציבי עתק מבטיח לו שקט תעשייתי מצד הארגון החזק והפופולרי בישראל, וזו כנראה גם הסיבה לגניזתו הצפויה של דו"ח לוקר (עמוס הראל, "הארץ", שלשום).

אבל הבעיה איננה מאבקי הכוח בין הצבא לדרג המדיני, או לאוצר, אלא תהליך ההרס העצמי שבו נתון צה"ל. צבא שראשיו מקצצים באימונים ובהכנות למלחמה, אך מתנגדים לכל שינוי בזכויות הפנסיה של אנשיו, ורואים בדרישה להתייעלות גזירה ביורוקרטית שיש להיאבק בה ולא קריאת אזעקה חיונית — מסתכן בשחיקת כוחו ביום פקודה. הניהול הכושל ובזבוז המשאבים לא יכולים להישאר רק בתחומי המטכ"ל, והם משפיעים גם על תפקוד הכוחות הלוחמים, המתקשים לנצח אויבים כמו חיזבאללה וחמאס.

דו"ח המבקר מצטרף לדו"ח לוקר, ומתריע על חומרת הבעיה שבה נתון צה"ל. במקום להתקפל מול הפחדות שר הביטחון והרמטכ"ל, נתניהו צריך לכפות עליהם את יישום מסקנות לוקר, ולהתנות כל תוספת תקציב עתידית בהתייעלות אמיתית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ