לשמור על רצועת החוף

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

השבוע אמורה היתה ועדת תכנון ארצית לדון בתוכנית מתאר חדשה לחופי ישראל שמקדם מינהל התכנון במשרד האוצר, ובמרכזה הצעה להתיר בניית בתי קפה, מסעדות ומבנים נוספים לחופי הים, בתחום מאה המטרים הסמוכים למים. הצעה זו בוטלה לבסוף בהתערבות שרי הגנת הסביבה והאוצר, אך סוכם כי תגובש תוכנית חדשה, כך שהאיום על הסביבה החופית עדיין שריר וקיים.

התוכנית החדשה אמורה להחליף תוכנית מתאר ארצית לחופים שאושרה לפני שלושים שנה, ושכללה מסגרת הגנות מפני בנייה על שטחים הנמצאים בעורף החוף, בהם שטחי מצוק, שטחי דיונות חול ושטחים פתוחים אחרים, שחלקם הוגדר כשטח ציבורי ואחרים כשטח חקלאי.

את יוזמי התוכנית הישנה הנחתה התפישה הנכונה, שהחוף אינו רק רצועה דקה של מאה מטרים, אלא סביבה עשירה בערכי טבע ונוף, שהמעטפת שלה חשובה למערכת האקולוגית ולכל מי שבאים לנפוש על החוף. ברור, לדוגמה, שחוויית הביקור בחופי המועצה האזורית חוף הכרמל, שבה יש ריכוז של חופים יפים במיוחד, תשתנה לגמרי אם בצמוד להם יקומו כפרי נופש, אולמות אירועים, שכונות וילות או מגדלי דירות ענקיים כדוגמת אלו הפוצעים את רצועת החוף בדרום חיפה ובאזור חדרה.

הגנה זאת על שטחי עורף החוף אמורה להתבטל במסגרת התוכנית החדשה. ייתכן שבמסגרת התוכנית חלק מהשטחים יישארו מוגנים, אבל סביר להניח שמינהל התכנון, התומך בהסרת הגבלות על פיתוח, ירצה לנצל את האפשרויות שיעמדו בפניו להתיר בנייה בשטחים האמורים. לכך תמיד יימצאו תירוצים, כמו פיתוח תעסוקה והגברת הנגישות לחופים. את התפישה הזאת, יש להדגיש, מובילים ראשי מינהל התכנון בעידוד משרד ראש הממשלה, המעוניין לבטל חלק משמעותי מהרגולציה שאמורה לשמר משאבי טבע ונוף לטובת כלל הציבור.

חשוב שהציבור הרחב וארגוני הסביבה יבהירו לשרי האוצר והגנת הסביבה, שחובתם להגן על החופים אינה מסתיימת רק בקו מאה המטרים. מובן שניתן לעדכן את התוכנית הישנה ולהתאים אותה לנסיבות הנוכחיות, אולם בתוך כך יש להגן על הסביבה החופית במובן הרחב שלה. במקומות שבהם יוחלט כי נכון לאפשר הרחבה של בנייה קיימת שיש לה הצדקה אורבנית או תיירותית, יש להתיר זאת במסגרת תוכנית המעניקה הגנה כוללת לעורף החוף, שתשאיר כמה שיותר שטחים ללא בנייה. הנופשים בחוף והדורות הבאים יכירו טובה על כך שניתן להם להמשיך לטייל על מצוק כורכר או על דיונת חול, ולצפות בים התיכון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ