לתמוך ביוצאים בשאלה

מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

בזמן שהשר לענייני תפוצות נפתלי בנט מוציא כמעט 200 מיליון שקל ״לבלימת ערעור היסוד היהודי במשפחה״, עמותת ה.ל.ל, שמבקשת לעזור ליוצאים בשאלה, אינה זוכה לתמיכה ממשלתית ונאלצת לפעול כמעט לבדה, בעזרת מתנדבים ותרומות של אזרחים שאכפת להם. בזמן שמינהלת הזהות היהודית — עוד יצירה מיותרת של בנט — ממשיכה לגזול עשרות מיליוני שקלים מתקציב המדינה, ה.ל.ל קיבלה שלושה מיליוני שקלים בלבד ב–2014 ממשרד הרווחה, כשכל הניסיונות לאפשר לעמותה מימון ממשלתי (מרצ, שינוי) לא צלחו.

ההתעלמות הממשלתית מהיוצאים בשאלה מתחדדת אל מול התרחבות התופעה. הניסיון של החברה החרדית לשמור את כל אנשיה בתוך הקהילה נתקל בשנים האחרונות בשני מכשולים משמעותיים: עוני וטכנולוגיה. כפועל יוצא גם תופעת היוצאים בשאלה הולכת והופכת שכיחה יותר. אלא שרבים מהם אינם ערוכים לחייהם החדשים ונתקלים בקשיים רבים. "הסבל הגדול ביותר של היוצא בשאלה הוא הנידוי״, הסביר מנכ״ל עמותת ה.ל.ל, יאיר הס, בראיון לאיילת שני (מוסף "הארץ", אתמול). ״המשפחה והקהילה מוחקות אותך, זה כאב עצום. זה מה שמביא בסופו של דבר גם לאובדנות״.

על פי מחקר שפורסם ב–2014, אוכלוסיית היוצאים בשאלה אכן נמצאת בסיכון גבוה להתאבדות. מהמחקר, שערכה עמותת "בשביל החיים", המסייעת למשפחות שיקיריהן התאבדו, עולה, כי 40% מכלל היוצאים בשאלה ביטאו נטיות אובדניות, זאת בהשוואה ל–12% מהחילונים, 10% ממי שהגדירו עצמם מסורתיים ו–6% מהדתיים. שכיחות הנטיות אף עולה, כאשר מדובר בצעירים המצויים בעיצומו של תהליך היציאה בשאלה (45%), כשכ–90% מהיוצאים בשאלה דיווחו על רמה נמוכה של תמיכה חברתית.

כדי לצמצם ככל האפשר את הסיכוי שהיוצא בשאלה ירגיש בודד בעולמו החדש ואף ישים קץ לחייו, נדרשת תמיכה קהילתית (״התפקיד שלנו זה להפר את הבדידות״, אומר הס), כמו גם עזרה בהכוונה מקצועית וברכישת השכלה. פעולות אלו, מלבד רצון טוב, עולות גם כסף.

אלא שהמדינה לא מתעניינת ביוצאים בשאלה ובמצוקותיהם. שיקולים קואליציוניים צרים, שבמרכזם הניסיון לרצות את המפלגות החרדיות והדתיות, גורמים לכך שדווקא האנשים שמעוניינים לצאת ממעגל העוני והבערות ולהיכנס למעגל העבודה נתקלים בהתעלמות ממסדית. הגיע הזמן, שהמדינה תפנה את ראשה גם לצד האחר ותתמוך לא רק בחרדים ובדתיים; הגיעה העת, שגם ליוצאים בשאלה תתאפשר נחיתה רכה יותר בחייהם החדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ