לא לקבור את "ששינסקי 2"

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לאחר מאבקו למען אישור מתווה הגז, שמרוקן מתוכן חלק מהמלצות ועדת ששינסקי על מיסוי הגז הטבעי, דומה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מייעד גורל דומה למסקנות ועדת ששנסקי 2, שבחנה את המדיניות הממשלה בנוגע למיסוי אוצרות טבע, ושמסקנותיה רלוונטיות בעיקר עבור חברת כיל.

שבועיים לאחר שהקבינט החברתי כלכלי אישר את מסקנות הוועדה לקראת הכנסתן לחוק ההסדרים, נאבק נתניהו באמצעות מנכ"ל משרדו ושרי הליכוד להחריגו מהחוק, כפי שהתברר בישיבה שקיימה שלשום ועדת החקיקה המיוחדת לחוק ההסדרים. הוועדה קבעה בתום ויכוח בין נציגי ראש הממשלה לשר האוצר ושר הכלכלה, כי מסקנות "ששנסקי 2" אכן ייכנסו לחוק ההסדרים, אולם לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה תוקם ועדה ייעודית לשיפורן. נוסח הפשרה מעלה חשש שבסופו של דבר היא תוביל לאחסונן במגירה לצד רפורמות כמו ועדת אלאלוף ודו"ח לוקר.

מסקנות ששנסקי 2 כללו כמה סעיפים, שהיו מובילים לגידול במסים ובתקבולים שמשלמת כיל למדינה, ולצמצום הטבות המס. המרכזיים שבהם: החרגת כל פעילות הכרייה מהחוק לעידוד השקעות הון, הטלת מס רווחי-יתר מעל תשואה מסוימת על ההון, קביעת נוסחה למחירי העברת ברום ריאליים בתוך קבוצת כיל ועוד.

מאז פירסום המסקנות הפעילה הנהלת כיל לחצים על הממשלה שתגנוז אותן. בין היתר איימה, שאם יעברו תסגור פעילויות בנגב, תפטר עובדים ותעצור את השקעותיה באזור. ועדי העובדים של כיל לחצו גם הם על נתניהו לבטל את ההחלטות, בנימוק של שמירה על מקום עבודתם. זאת, למרות שחלקים מהותיים בהמלצות לא אמורים להשפיע על שיעור התעסוקה במפעלים.

חברה חייבת להיות רווחית כדי שתוכל להעסיק עובדים ולתרום לפיתוח הכלכלה המקומית. עם זאת, יש לכבד המלצות ועדה מקצועית, שקבעו אמות מידה בהתאם לנהוג בשוק העולמי, ולאחר שנמצא שבמשך שנים רבות כיל שילמה למדינה מסים נמוכים מדי. אין צורך בוועדה נוספת שתעסוק במסקנות הוועדה הקודמת. על הממשלה לפעול לכיבוד המלצות ששנסקי 2, כמו גם לפיתוח תעסוקה באזור, שתפחית את תלות תושבי הנגב בכיל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ