צבא השחתת הסביבה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

גורמי האכיפה הבכירים במשרד להגנת הסביבה הגדירו בשנים האחרונות את צה"ל כמזהם הסביבה הגדול ביותר בישראל. מאחורי הגדרה זו עומדת מציאות מדאיגה של מפגעים סביבתיים שצה"ל גורם בשטחים הנרחבים שבהם הוא פועל, בהם השלכת פסולת בצורה פיראטית, כולל תחמושת, שפיכת דלקים ושמנים למקורות מים וגלישת שפכים לסביבה. מה שיכול לסייע בהפעלת לחץ על הצבא לשנות את דרכיו הוא מדיניות אכיפה נמרצת ויעילה, אבל כפי שהתברר לאחרונה בדיון שנערך בכנסת, במשך ארבע שנים לא הצליחו משרדי הממשלה לאשר נוהל אכיפה מחייב, שאותו היו אמורים לאשר על פי החוק בתוך 90 יום ("חובה בסיסית", צפריר רינת, 20.8).

נוהל אכיפה כזה אמור לאזן בין הצורך של הצבא לחופש פעולה ללא פיקוח מלא של גורמים אזרחיים, בשל אילוצים מבצעיים וביטחוניים, לבין ההכרח להפסיק להסב נזקים קשים לסביבה ולטבע. בדיון על אישור הנוהל, שנערך בחודש שעבר בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, השמיעו נציגי משרדי הממשלה תירוצים שונים לכך שעד היום הנוהל לא אושר. לו את האנרגיה שהקדישו כדי לתרץ את נרפותם וחדלונם היו מקדישים במקום זאת לשיתוף פעולה ביניהם, קרוב לוודאי המציאות העגומה בשטח היתה משתפרת. בהיעדר נוהל אכיפה, הצבא ממשיך לזהם את הסביבה והמשרד להגנת הסביבה מוגבל מאוד ביכולתו לאכוף את החוקים.

בשנים האחרונות צה"ל לא התעלם לגמרי מחובתו לשמור על הסביבה. הוא הקים מינהלת העוסקת בנושא, ובחלק מהבסיסים ומשטחי האימונים יש שיפור בתשתיות שאמורות למנוע דליפת שפכים והשלכת פסולת. צה"ל גם מפעיל פרויקטים של חיסכון באנרגיה ומיחזור ומקיים פעילות לשמירת טבע.

אבל הצבא ממשיך לגרום זיהומים נרחבים במוקדים רבים, ובנוסף אינו עושה את הנדרש כדי למנוע שריפות ענק, הפוגעות בשטחים טבעיים. למרות פקודות מפורשות של הרמטכ"ל, נראה שדרגי פיקוד נמוכים רבים לא הפנימו את המסר שיש לעשות יותר כדי למנוע מפגעים.

לצד דרישה ממפקדי הצבא בדרגים השונים להגביר את פעילותם למניעת זיהומים ולשיפור מצב התשתיות שבהן הצבא משתמש, יש לשים קץ למחדל של אי־אישור נוהל האכיפה, ולהפעיל אותו באופן מיידי. אם משרדי הגנת הסביבה והביטחון אינם מסוגלים למצוא דרך לאשר את הנוהל, הגיע הזמן שמשרד ראש הממשלה יתערב בנושא ויסייע בהשלמתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ