השרים שמנעו מלחמה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

טוב עשה שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, כשחשף ברבים את פרטי הדיונים שהתנהלו בממשלה הקודמת על תקיפת מתקני הגרעין באיראן. הציבור הישראלי צריך לדעת שמנהיגיו, וראש הממשלה בנימין נתניהו בראשם, שקלו ברצינות לצאת למלחמה יזומה נגד מעצמה איזורית, ויוזמתם נבלמה בזכות נחישותם של פוליטיקאים ומשרתי ציבור שסירבו לומר "הן", ועמדו על דעתם בגנות להרפתקה צבאית.

ברק סיפר לביוגרפים שלו, דני דור ואילן כפיר, שהתקיפה נשקלה ונדחתה שלוש פעמים: פעם מפני שהצבא לא היה מוכן, פעם בגלל העדר רוב בפורום "השמינייה", ופעם בגלל תרגיל של הצבא האמריקאי בישראל. הוא ליגלג על השרים משה יעלון, שירש אותו במשרד הביטחון, ויובל שטייניץ, שכלפי חוץ הציגו עמדה מיליטנטית וברגע ההכרעה הצטרפו לשרים דן מרידור ובני בגין, שהתנגדו לפעולה.

מדברי ברק עולה, שהציבור הישראלי חייב חוב גדול לשטייניץ ויעלון, שמצטיירים בדרך כלל כעושי דברו של ראש הממשלה, ודווקא בנושא הרגיש והחשוב ביותר התנגדו לעמדתו. יחד עמם ראויים להוקרה מתנגדיה הידועים של מלחמת־המנע נגד איראן: הנשיא אז, שמעון פרס, מרידור, בגין, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, וראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין. בסופו של דבר, נתניהו וברק לא הטילו את כל כובד משקלם הפוליטי כדי להתגבר על המתנגדים או לסלקם מהדרך, ואולי בסתר לבם חשו הקלה.

ההסכם בין המעצמות לאיראן ממחיש שהרעיון של פעולה צבאית ישראלית שתשים קץ לתוכנית הגרעין האיראנית היה מופרך והרה סכנות. בהסכם התחייבו האיראנים לפרק או להקפיא חלק גדול מהתשתית להעשרת אורניום וייצור פלוטוניום, ולוותר על חלק מהאורניום המועשר שלהם. ספק אם הפצצה ישראלית היתה משיגה אפילו את התוצאה הזאת, וממילא, איראן היתה יכולה לשקם את התשתית שנפגעה וליהנות מלגיטימציה בינלאומית לחידוש והרחבת יכולתה הגרעינית. ההסכם שהושג אינו מושלם, אך הוא דוחה את הפצצה האיראנית יותר מכל תקיפה של צה"ל.

מלחמה עם איראן היתה גולשת לעימות עם כוחות נוספים באיזור, ובראשם החיזבאללה על רבבות טיליו. אפילו ברק העריך בשעתו, שמחיר התקיפה באיראן יהיה "רק 500 הרוגים" בעורף הישראלי. המתנגדים והמהססים, שהצילו את חייהם של מאות ואולי אלפי ישראלים, ומנעו פגיעות והרס בהיקף גדול, ראויים אפוא לפרס ביטחון ישראל — ולא לדברי הזלזול של שר הביטחון לשעבר, שתיאר איך יעלון ושטייניץ "נמסו" במהלך הדיונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ