ניידת איננה נגמ"ש

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

תשעה חודשים, מאז דצמבר אשתקד, התנהלה משטרת ישראל בלי לדעת מי יהיה המפכ״ל הבא. המשטרה המרוטה והחבוטה, שאיבדה יותר מחצי תריסר ניצבים בשערוריות שונות, המתינה בחורף 2014 לשמוע מהשר לביטחון הפנים מי יבוא במקום רב־ניצב יוחנן דנינו, שארבע שנותיו בתפקידו עמדו להסתיים ב–1 במאי. שמות של ניצבים מכהנים עלו וירדו ושוב עלו, ואליהם נוספו שמות של אלופים בשירות פעיל ובדימוס. מי שרצה בתפקיד זכה ליחס מנוכר מגלעד ארדן, ומי שארדן חיזר אחריו — דחה אותו. עד כדי כך ירדה קרנה של המשטרה, בשנים הקודמות וביתר שאת בחודשי כהונת ארדן, ששומר נפשו ירחק מהפיקוד עליה.

ביממה האחרונה ניסה ארדן להציג את בחירתו בתת־אלוף במילואים גל הירש כמתבקשת מאליה, אך ודאי שלא היתה זו הבחירה הראשונה. מצוקת הזמן, לקראת סיום מילוי המקום של הסמפכ״ל בנצי סאו, כפתה החלטה. הירש היה בשירות קבע עד 2006, ועד לאחרונה בשירות מילואים, קצין־צבא מצטיין. דחיקתו אל מחוץ לצה״ל קיפחה אותו ושללה מהצבא מפקד מוכשר ומנוסה. אך אין בכך, וגם לא בחוות הדעת הקטלנית של ארדן על מצב המשטרה ואחריות הקצונה הנוכחית לכך, כדי לסמן את הירש כמועמד מובהק לתיקון צמיגי הניידת המנוקבים ולהסעתה לכיוונים חדשים. ניידת איננה נגמ״ש, ושוטר איננו חייל.

המינוי של הירש חושף בעיקר את האופן שבו ארדן תופש את המשטרה: גוף ביטחוני־צבאי, שמשימותיו האזרחיות הן משניות. ארדן טועה: המשטרה מוכרחה לחזק דווקא את ההיבטים האזרחיים שבאחריותה — שמירה על הסדר הציבורי, שירות לאזרח, פיקוח על התנועה, ובעיקר מאבק בפשיעה. המפכ"ל החדש יידרש לתת את הדעת לסוגיות כמו זכויות חשודים, מעצר עד תום ההליכים, טיפול בהפגנות ונושאים רבים הנמצאים בתחום זכויות האדם והאזרח.

ספק אם מפקד צבאי, מוכשר ככל שיהיה, הוא המתאים לכך. מה גם, שהירש ייאלץ להתגבר על תסיסה פנימית בתוך המשטרה בעקבות הזלזול של בנימין נתניהו וארדן בסגל הפיקוד הבכיר.

מעבר לכל אלה יהיה על הירש לטפל באחד המינויים הראשונים והחשובים ביותר במשטרה: ראש יאח״ה, היחידה החוקרת בין היתר אי־סדרים במעונות בני הזוג נתניהו. המבחן המיידי של הירש יהיה בשכנוע ועדת טירקל — והציבור שיעקוב אחרי דיוניה — שתודתו לנתניהו ולארדן על אמונם בו לא תתורגם להשפעה זרה על חקירות העלולות לאיים על שלטונם האישי והמפלגתי.

על הוועדה לעשות את מלאכתה נאמנה, בתקיפות ובשקיפות, כדי לחזק את משטרת ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ