ארדן, תוותר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ביקש להפתיע ולמנות למפכ״ל המשטרה קצין צבא נועז וכריזמטי, כדי לנער את הארגון החולה ולשקם את תדמיתו הציבורית אחרי המשברים שפקדו אותו בשלהי כהונתו של רב־ניצב יוחנן דנינו. תת־אלוף (מיל׳) גל הירש הרשים את השר בלהיטותו וברהיטותו. מאבקו הבלתי נלאה לטיהור שמו מהכישלון שדבק בו במלחמת לבנון השנייה והביא לפרישתו מצה״ל, נראה לארדן כתוסף מוטיווציה שיחזק את נחישותו של המועמד להצליח בתפקידו החדש. ולבסוף, ארדן ראה את מינוי המפכ״ל גם כמבחן כוח פוליטי, שבו יוכל להפגין עצמאות מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ולחזק את סיכוייו במרוץ העתידי לראשות הליכוד.

אבל בהתלהבותו להיראות כשר החלטי ואמיץ, שעושה סדר בשורות המשטרה, ארדן חטא באותם פגמים שהביאו לסיום שירותו הצבאי של מועמדו הירש: הוא התמקד בכותרות ובאפקט התודעתי והזניח את העיסוק בפרטים. במקום לבדוק אם יש שלדים בעייתיים בעברו של הקצין שהמיר את מדיו בעסקי ייעוץ ביטחוניים, ארדן הסתפק בארבע שיחות עם המפכ״ל המיועד ולא עשה את הבירורים ההכרחיים עם רשויות אכיפת החוק בטרם הודיע על המינוי.

כפי שחשף יניב קובוביץ׳ (״הארץ שישי״), המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדקו טענות למעשים לא כשרים בעסקאות ביטחוניות של החברות שמנהל הירש, שהגיעו לידיעתם עוד לפני שהוצגה מועמדותו למפכ״לות. הירש לא ידע, כמובן, שמתנהלת בדיקה סמויה הנוגעת לעסקיו, וארדן, אף על פי שכלל את שמו של הירש ברשימת המועמדים, לא הודיע לווינשטיין שאכן בחר בו, משום שביקש להפתיע בהודעה על המינוי. התרגיל הפוליטי שלו מזכיר את המחטף שעשה נתניהו בקדנציה הראשונה שלו, כשהעלה את מינויו של רוני בר־און ליועץ המשפטי לממשלה בסעיף ״שונות״ בסדר היום של הממשלה.

החקירה בעניין הירש רחוקה ממיצוי וממסקנות, וברור שלזכותו עומדת חזקת החפות וייתכן שלא יתגלו חשדות פליליים נגדו. אבל המשטרה לא יכולה לחכות ללא מפכ״ל עד לסיום הבירור, ואי אפשר להציב בראשה אדם שאינו צח כשלג. זו הסיבה שארדן צריך להתעשת ולהודיע בהקדם על הסרת מועמדותו של הירש, כפי שכהונת בר־און כיועץ המשפטי לממשלה הסתיימה כעבור 48 שעות.

כל המבוכה הזאת היתה נמנעת מהשר, מהמשטרה ומהירש עצמו, אילו ארדן טרח לפעול לפי עקרונות הממשל התקין ולבדוק את התאמת מועמדותו לתפקיד עם הגורמים המוסמכים לכך — במקום לנהוג בפזיזות ובשטחיות וליזום הפתעה שהתפוצצה בפניו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ