תמונת הכיבוש

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אין כסרטון הווידיאו שהופץ ושודר בסוף השבוע שעבר בארץ וברחבי העולם כדי להציג נכוחה את הפנים המכוערות, המטורפות וחסרות התוחלת של הכיבוש הישראלי בשטחים.

הסרטון צולם ביום שישי שעבר, במהלך אחת מהפגנות המחאה הקבועות המתקיימות בכפר הפלסטיני נבי סאלח. נראה בו חייל צה"ל מנסה לעצור בכוח ילד פלסטיני, שזרועו חבושה. כמה נשים פלסטיניות מנסות למנוע מהחייל לעצור את הילד, עד שמפקדו מורה לו להרפות ממנו.

צה"ל טוען שהילד ידה אבנים, אבל אחד מעדי הראייה, יונתן פולק, מכחיש את טענת צה"ל. צה"ל גם ניסה לטעון שהחייל לא הבחין שמדובר בילד, טענה הנראית מופרכת על פניה.

פני החייל היו רעולות, והנשים נראות בסרטון הווידיאו קורעות את המסווה מעל פניו. שלא כמו במקרים אחרים של יידוי אבנים, החייל לא השתמש ברובה שלו ולא ירה למוות בילד. לא כפי שעשה, למשל, מח"ט בנימין, אל"מ ישראל שומר, כמה שבועות קודם לכן. אל"מ שומר ירה בגב של פלסטיני, שידה אבנים על כלי הרכב שנסע בו.

شاهد كيف قام النسوة بضرب جندي احتلالي في قرية النبي صالح قرب رام الله بعد محاولته اعتقال احد الأطفال

Posted by ‎Ramallah City | مدينة رام الله‎ on Friday, August 28, 2015
מתוך עמוד הפייסבוק Ramallah City

דוברי הימין הקיצוני דוגמת רונן שובל, ממייסדי תנועת "אם תרצו" ויו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, מיהרו לתקוף את הוראות הפתיחה באש ואת ההתנהגות של החייל. "ליבי ליבי על החייל ומפקדיו, ויותר מכך על צה״ל שידיו כבולות״, כתב שובל.

אלא שהצילומים מוכיחים כאלף עדים, שהחייל לא היה ולו לרגע אחד בסכנת חיים. כפי שבמקרים רבים קודמים לא היו החיילים בסכנת חיים, ובכל זאת ירו במיידי אבנים. כוחה של המצלמה חזק כאן מכל דבר אחר.

טוב עשה החייל שלא ירה, טוב עשה מפקדו שהורה לו להניח לילד — זה היה צריך להיות מובן מאליו, וכבר מזמן איננו כך.

הסרטון מציג שוב בלא כחל ושרק את האמת על חלק ניכר מהפעילות המבצעית של צה"ל: מרדף אחרי ילדים. מה היה על החייל לעשות?

בסרטון נראה חייל אובד עצות, שאין לו מושג איך עליו לנהוג. ספק אם למפקדים שלו יש מענה למצב שנקלע אליו, וספק גם אם הפיקוד הבכיר של צה"ל יודע מה היה על החייל לעשות.

קשה להאשים אותם: צבא אשר נלחם בילדים ודולק אחריהם במנוסתם הוא צבא המאבד את המצפן שלו.

תמונת החייל החמוש הלופת בידיו ילד זועק הציגה שוב את צה"ל ואת מדינת ישראל באור בעייתי. הדרך היחידה לשנות את התמונה היא על ידי שינוי המציאות. אין דרך אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ