שיקול דעת הרסני

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ביום האחרון של אוגוסט ביצעו כוחות צה"ל 15 פשיטות ביישובים בגדה. כך מדווחת יחידת המעקב במחלקת המו"מ של אש"ף, בהתבסס על דיווחי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. פשיטות כאלה הן עניין שבשגרה, וגם באותו יום הן הסתיימו במעצרים, פה ושם בעימותים, בחיפושים בבתים ובמסירת זימונים לשב"כ.

פשיטה אחת, בשכונת אל הדף בג'נין, היתה יוצאת דופן: מספרם הגדול של כלי רכב צבאיים, חיילים ואנשי ימ"מ, וצירופם של שני דחפורים, העידו על כוונה לעצור מבוקש "כבד", ועל הערכה שהוא יתנגד למעצרו. ואכן, לפי הודעת דובר צה"ל, היה מדובר ב"יעד חמאס בכיר". הבית שכותר בסביבות עשר בלילה היה שייך למשפחתם של מג'די ועאליא אבו אל־היג'אא, ו–11 בני המשפחה — בהם 6 ילדים — נדרשו לצאת ממנו והוחזקו כעצורים בבית שכן.

לשווא התחננו עאליא אבו אל־היג'אא וחמותה, שיותר להן להיכנס לבית, כ"מגן אנושי" לחיילים, על מנת להוכיח שאיש אינו מסתתר בו. אף אחד לא ירה מהבית לעבר הכוח המכתר, ובכל זאת, סיפרו בני המשפחה, הכוח ירה לעבר הבית כמה טילים, במרווחי זמן שיאפשרו לאדם שלא היה בו לצאת. בבוקר השלימו הדחפורים את הריסת הבית. זאת בעקבות "שיקול דעת של כלל גורמי הביטחון", כפי שנכתב בתגובת השב"כ (עמירה הס, "הארץ", 8.9).

הרושם הוא שהתוכנית שהשתבשה, לצאת עם מבוקש חי או מת, התחלפה בתוכנית חדשה: להרוס את הבית. ככל שהשב"כ מנסה לטשטש זאת, מתעורר חשש שחלה כאן טעות. עובדה היא שאב המשפחה שנעצר לא נחקר ושוחרר כעבור יומיים. לוחם ימ"מ נפצע מירי חברו, וכוחות הביטחון מודים, כי המבוקש אינו בידם.

ההיצמדות לתסריט הריסת הבית חרף חוסר הוודאות באשר להימצאות מבוקש בתוכו, משקפת את הקלות הבלתי נסבלת שבה כוחות הביטחון נוקטים אלימות בלתי מידתית כלפי אוכלוסייה פלסטינית בשטחים. המהירות שבה ניתן להרוס בית פלסטיני מלמדת עד כמה מופקרים הם אזורי הפרא שמעבר לקו הירוק.

על המשטרה, צה"ל והשב"כ לחקור את האירוע לנוכח הכשל הברור שעולה ממנו. הזמן שחלף רק מחזק את החשש, שהמבוקש כלל לא נכח במקום, וכי הריסת הבית היתה מיותרת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ