הטלוויזיה שהיתה ואיננה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מותו בחטף של מוטי קירשנבאום, שלשום (שישי), הכה בסוף השבוע הדים רבים ועורר תגובות צער ואבל, אולי אף יותר משאפשר היה לצפות. רוב המתאבלים, בעיקר ברשתות החברתיות, לא הכירו את קירשנבאום באופן אישי, אבל הוא היה אורח תדיר בבתיהם. לא מדובר היה בכוכב טלוויזיה, שמנחה תוכניות בידור שמחופשות לתוכניות אקטואליה, או מגיש תחרויות זמר ושעשועוני אוכל, אלא בעיתונאי איכותי, סטיריקן שנון, מנהל ועורך מוכשר ויוצר סרטי תעודה מהמעלה הראשונה — לא ממש צו האופנה של הטלוויזיה המסחרית הנוכחית. ובכל זאת, האבל היה רחב ועממי.

13 שנות "לונדון את קירשנבאום", סרטי הטבע המופתיים שלו ויצירתו הטלוויזיונית והניהולית ארוכת השנים הפכו את קירשנבאום לאחת מדמויות הטלוויזיה האהובות והמוערכות בישראל.

הוא היה מאדריכלי הסאטירה הישראלית, כיוצר ומפיק התוכנית "ניקוי ראש", שעליה זכה בפרס ישראל, ומחלוציה הבולטים של העשייה הדוקומנטרית בישראל, כעורך ובמאי של כתבות וסרטים רבים, ביניהם "אל בורות המים" על קו הפסקת האש במלחמת יום הכיפורים. הוא היה מעמודי התווך של רשות השידור, שבה נלחם לקידום חופש הביטוי והיצירה ולמען עצמאות מתכתיבי הממסד: כמנהל מחלקת התוכניות בערוץ עמד ב–1978 מאחורי שידור הדרמה "חירבת חזעה", בבימויו של רם לוי, שנבחרי ציבור ביקשו למנוע את שידורה משום שהעזה להביא, בפעם הראשונה והאחרונה, את נרטיב הנכבה לפריים טיים, בערוץ הטלוויזיה היחיד שהיה אז.

תוכנית האקטואליה היומית שהגיש יחד עם עמיתו ירון לונדון היתה בשנים האחרונות המפלט האחרון כמעט לשוחרי עיתונות אמיתית, אינטליגנטית ומרחיבת דעת בטלוויזיה. היא גם היתה אחת מתוכניות השיח האחרונות בטלוויזיה, שבה עוד ניתן לפתח רעיון, להציג עמדה או לגולל סיפור בהרחבת מה ובהתעמקות יחסית. וראו זה פלא — אף על פי שהתוכנית לא עמדה באמות המידה החלולות של ראשי הטלוויזיה המסחרית, היא הפכה להצלחה מסחרית ורייטינגית. היא הוכיחה שגם לשיח נבון ופתוח יש עדיין שוק בישראל; שגם לשיחה עם מדען, הוגה דעות, משורר או אמן יש עדיין ביקוש; שאפשר עדיין לבטא כל דעה.

האבל הציבורי הרחב על מותו של "מוטי" הוא אבל על קול שנדם, שאין לו יורשים ברמתו ובשיעור קומתו. אבל גם על טלוויזיה שנעלמת מחיינו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ